Bundan bir süre önce kripto para alım-satımından elde edilen gelirleri vergiye bağlayan Fransa hükümeti, şimdi de ICO'ları kapsayan yeni bir yasal çerçeve oluşturdu. Avrupa'nın en...

Fransa ICO’lara Özel Yeni Yasalar Hazırladı, Meclis Kabul Etti

Fransa

Bundan bir süre önce kripto para alım-satımından elde edilen gelirleri vergiye bağlayan Fransa hükümeti, şimdi de ICO’ları kapsayan yeni bir yasal çerçeve oluşturdu. Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisi olan Fransa, kripto para sektörüne yönelik attığı adımlarla birlikte bu alanın en önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda ilerliyor.

ICO’lara Özel Yasalar

Fransa’nın Maliye Bakanı Bruno Le Maire, yeni bir duyuru yaparak ülkedeki kanun yapıcıların ICO’lar için özel yasalar hazırladıklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bundan birkaç ay önce bir açıklama yaparak Fransa’nın özellikle dijital dönüşüm alanında çeşitli adımlar atmaya başlayacağını belirtmişti. Maliye Bakanı Le Maire, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Macron’un açıklamalarına paralel olarak yeni bir yasanın kabul edildiğini söyledi. Le Maire’nin yeni yasa hakkındaki görüşü şu şekilde:

“ICO’lar için yeni bir yasal çerçeve oluşturuldu. Yeni yasalar dünya genelindeki yenilikçilerin Fransa’ya gelmesini sağlayacak.”

Ülkenin finans otoritesi olan Authorité des Marchés Financiers (AMF) bu yeni yasalar doğrultusunda ülkede ICO yürütmek isteyen şirketleri değerlendirip, bu şirketlere onay verebilecek. Ancak Fransa’da ICO düzenlemek isteyen şirketlerin yatırımcıların güvenliğini sağlamak için gereken tüm adımları atmış olması, yürüteceği ICO hakkında AMF’ye detaylı bilgi sunması gerekiyor. AMF bundan önceki açıklamalarında ICO’ların “yapıları gereği riskli olduklarını” söyleyerek vatandaşları token satışları hakkında uyarmıştı.

Yeni Kripto Pazarı?

Fransa, Cumhurbaşkanı Macron’un önderliğinde dijital alanda çeşitli adımlar atmaya başladı. Cumhurbaşkanı Macron bu yılın başlarında Şirketlerin Kalkınması ve Dönüşümü İçin Hareket Planı‘nı imzalamıştı. Bu plan, çeşitli şirketlere Fransa’da çok daha rahat bir şekilde iş yapabilme imkanı sunuyor.

Fransa bundan birkaç ay önce kripto para üzerinden elde edilen gelirlere yüzde 50 oranında vergi uyguluyordu ancak bu oran Temmuz ayında yüzde 19’a kadar düşürüldü. Yetkililerin şimdi de ICO’larla ilgili yeni yasalar oluşturmaları, Fransa’yı epey ön plana çıkarıyor.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.