Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FTX Çöküşünde Hangi Projeler Risk Altında: İşte Alameda’nın Elinde Olan 151 Altcoin

Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan FTX’in yaşadığı çöküşün ardından Alameda Research’ün yatırım yaptığı projeler paylaşıldı. Kripto piyasasının birçok alanında kapsamlı yatırımları olduğu görülen Alameda’nın elinde 151 farklı altcoin bulunuyor.

Likidite sorununun üstesinden gelemeyen FTX, beraberinde kripto marketin tümünü etkileyen büyük bir çöküşe tanıklık etti. Para çekme işlemleri konusunda aksaklıklar yaşayan borsaya dün akşam saatlerinde erişim konusunda da sıkıntılar yaşandı. Çöküş beraberinde, FTX ve Alameda’nın özellikle yatırımı bulunduğu projeler ve satış yapabileceği kripto paralar yatırımcılar tarafından merak konusu oldu.

Alameda’nın yatırımcısı olduğu ve potansiyel olarak risk taşıyan 151 kripto paranın listesi veri analiz platformu Lookonchain tarafından paylaşıldı. Paylaşılan altcoinler neredeyse piyasanın her alanından farklı varlıkları içeriyor. Bunlar arasında Binance Coin (BNB) ve Huobi Token (HT) gibi merkezi borsaların yerel tokenlarının yanı sıra Compound (COMP) ve 1inch gibi merkeziyetsiz borsalara yönelik yatırımlar bulunuyor.

Uzun süredir kripto para piyasasına yatırım yapan Alameda’nın özellikle Solana (SOL) yatırımlarının fazlalığı dikkat çekti. Şirketin çöküşüyle birlikte SOL dahil ekosistemde bulunan birçok projede %50’ye varan değer kayıpları yaşandı.

Binance’in satın alma anlaşmasından çekilmesinin ardından adeta boşluğa düşen FTX ile TRON kurucusu Justin Sun‘ın ilgilendiği biliniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!