Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Goldman Sachs Destekli Circle Borsa Dışı İşlem Limitini 500.000 Dolara Çıkarıyor

Bitcoin‘in ve diğer kripto para birimlerinin işlem hacmi son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra bir düşüş göstermekteler. Fakat öte yandan büyük miktarda paraların dönmekte olduğu borsa dışı ticaretinde (over-the-counter) bazı gelişmelere yaşanmakta.

Büyük Miktarda Paralar Dönmekte

Bitcoin’in yaşam belirtilerinden birisi de kripto para birimleri piyasasına geniş bir etkisi olan, yüksek meblağlarda işlem yapılan borsa dışı (OTC) işlemlerde gelişmeler görülmesi olmakta.

Circle şirketinin yöneticisi Jeremy Allaire‘in Business Insider’a yaptığı açıklamada Bitcoin ticaretinde borsa dışı işlemler piyasasının giderek hareketlenmeye başladığını belirterek, Goldman Sachs tarafından desteklenen şirketin minimum kripto para ticareti yapmak için gereken fon limitini 250,000$‘dan 500,000$‘a çıkardığını belirtmekte ve bunun piyasanın ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirtmekte.

Her ne kadar Circle’ın minimum OTC ticareti limiti 500,000$ gibi gözükse de ortalama işlem limiti bu sayının iki katı olmakta. Allaire yaptığı açıklamada:

“Minimum işlem limiti 500,000 $‘a çekilerek ortalama işlem limiti 1 milyon $‘a ulaşmış bulunmaktadır.”

İşlem limitinin 1 milyon $‘a ulaşması, şirketin tek seferde gerçekleştirmekte olduğu 100 milyon$‘lara ulaşan işlemleri göz önüne alındığında ufak bir sayı olmakta. Fakat Allaire bu sayının ilerleyen zamanlarda daha da yukarı çekileceğini belirtmekte.

OTC ticareti yani borsa dışı ticaret isminden de anlaşılabileceği üzere GDAX, Kraken, Binance gibi geleneksel borsalarda güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleşemeyecek kadar yüksek meblağlardaki işlemlerin bu borsaların dışında gerçekleşmesi anlamına gelmekte.

Circle gibi ticaret şirketleri daha derin bir likiditeye sahip oldukları için kurumsal yatırımcıların ve yüksek miktarlarda sermaye ile işlem yapan yatırımcıların piyasa üzerinde ciddi bir etki yaratmadan işlerine yürütmelerine olanak sağlamakta. Business Insider‘a bir yatırımcı tarafından yapılan yorumdan örnek göstermek gerekirse: ” Eğer 5 milyon$‘ım varsa GDAX üzerinden işlem yapamam.”

Tabi ki Circle OTC ticareti yapan tek şirket olmamakta. DRW‘nin Cumberland şirketi de benzer şekilde hizmetler sunarken, son dönemde ünlü kripto borsası Kraken‘da kendi OTC girişimini hayata geçirmişti.

Circle şu anda aylık olarak 2 milyar $‘lık kripto para işlemi gerçekleştirmekte ki bu sayı geçtiğimi sene 1 milyar$‘dı. Bu başarı şirketin Asya piyasasına açılmasına da olanak sağlamış oldu.

Goldman Sachs destekli Circle’in kripto para ticareti işlem hacmindeki bu artış ünlü kripto para borsası Poloniex‘in 400 milyon$‘a satın alınmasından sonra gerçekleşti. Bu borsanın alınmasıyla şirket yeni piyasalara, yeni koinlere ve ulusal para-kripto para işlemlerine yoğunlaşacağını belirtmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment