Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Google’daki Sahte Kripto Para Reklamlarına Dikkat: 4 Milyon Dolar Uçtu!

Google üzerindeki sahte kripto para reklamları son haftalarda 4,16 milyon dolar değerinde kayba neden oldu.

Kripto para dolandırıcılıklarını araştıran Scam Sniffer 27 Nisan tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, Google üzerindeki sahte kripto reklamları aracılığıyla yapılan kimlik avı ve oltalama saldırılarının artış gösterdiğini ve son 1 ay içerisinde 3.039 kurbandan 4,16 milyon dolar değerinde varlık çalındığını belirtti.

Araştırmada, dolandırıcıların popüler kripto para şirket ve platformlarının web sitelerini taklit ederek kurbanlarını tuzağa düşürmeyi amaçladığı aktarıldı. Dolandırıcıların genellikle taklit ettikleri sitelerle benzer yapıyı koruduklarına ve web adresinde küçük değişiklikler yaptığına dikkat çekildi. Lido Finance, Zapper.Fi, DefiLlama ve Orbiter Finance’ın taklit edilen markalar arasında bulunduğuna değinildi.

Bazı reklam sahiplerinin Kanada ve Ukrayna’da bulunduğu tespit edilirken dolandırıcıların reklam maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda ortalama kar oranlarının yaklaşık %276 olduğu tespit edildi.

Ayrıca dolandırıcıların zimmetlerine geçirdikleri bazı varlıkları Simple Swap, Tornado Cash, KuCoin ve Binance.US’e aktardıkları ortaya kondu.

Yakın zamanda meme tokenlar dolandırıcılarına yönelik yapılan bir başka araştırma da kripto para piyasalarındaki dolandırıcılığın artış gösterdiği iddiasını destekler nitelikte görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!