Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale Ethereum ETF’i İçin Başvurdu: Bitcoin’den Sonra SEC ile Yine Karşı Karşıya!

Kripto odaklı yatırım şirketi Grayscale Investments, yeni bir vadeli Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu.

The Wall Street Journal (WSJ) tarafından 19 Eylül günü sunulan habere göre Grayscale bir vadeli Ethereum ETF için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu. Şirket, vadeli Ethereum ETF’i için emtia ve spot Bitcoin ETF’lerinin dosyalandığı düzenleme olan 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında başvurdu.

Grayscale ayrıca geçtiğimiz mayıs ayında çoğu menkul kıymet tabanlı ETF’in kayıtlı olduğu 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında başka bir vadeli Ethereum ETF’i için başvuruda bulunmuştu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha önce her iki kanun kapsamında yapılan vadeli Bitcoin ETF başvurularına onay vermişti.

Öte yandan Grayscale, ilk yaptığı vadeli Ethereum ETF başvurusunu SEC’nin baskıları üzerine geri çekmişti. Fakat görünen o ki geçtiğimiz süreçte Grayscale’in GBTC fonunu spot Bitcoin ETF‘inee dönüştürme başvurusuna SEC’nin ret vermesi üzerine açtığı davada kazandığı zafer ile birlikte tekrardan özgüven toplayarak yeni bir vadeli Ethereum ETF başvurusuyla geri döndü.

SEC şimdiye kadar kripto para sektöründen gelen hiçbir spot ETF’i kabul etmese de daha önce vadeli Bitcoin ETF’i kabul etmişti. Bu noktada şirketlerin beklentisi bir vadeli Ethereum ETF’inin de kabul edilmesi yönünde olabilir.

Vadeli Etherum ETF’leri konusunda 2021 yılından beri Valkyrie Investments, Bitwise, Ark Invest ve 21Shares dahil birçok şirket SEC’e başvuruda bulunmuştu. SEC henüz hiçbir vadeli Ethereum ETF başvurusunu kabul etmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!