Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İki Kripto Para Devi Ethereum ETF’i İçin SEC’nin Kapısını Çaldı: Yeni Başvuru!

Varlık yönetim şirketleri Ark Invest ve 21Shares, ortaklaşa bir şekilde iki yeni vadeli Ethereum ETF (borsa yatırım fonu) için SEC’ye başvuruda bulundu. 

Son dönemde birçok dev şirketin vadeli Ethereum ETF başvurusuna iki tane daha eklendi. Bloomberg ETF analisti James Seyffart 24 Ağustos tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, spot Bitcoin ETF başvurusunda da olduğu gibi Ark Invest ve 21Shares’in ortaklaşa bir şekilde iki yeni vadeli Ethereum ETF başvurusunda bulunduğunu aktardı.

ETF’lerden birinin yalnızca Ethereum vadeli ürünlerine yatırım yapacağı diğerinin ise hem Ethereum hem de Bitcoin vadeli ürünlerini alacağı tespit edildi.

Şirketlerin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvurularda, ETF’lerin ismi ARK 21Sahres Aktif Ethereum Vadeli İşlemler ETF (ARKZ) ve ARK 21 Sahres Aktif Bitcoin Ethereum Strateji ETF (ARKY) olarak kaydedildi.

Her iki başvuruda da Empowered Funds yatırım danışmanı olarak gösterildi. ARKZ’nin minimum %25’inin Chicago Merchantile Exchange’de (CME) listelenen Ethereum vadeli ürünlerinden oluşacağı vurgulandı.

Oldukça kısa bir süre içinde vadeli Ethreum ETF başvuruları bir düzinenin üzerine çıktı. Seyffart varlık yönetim şirketlerinin Ethereum ETF başvurularına gösterdiği yoğun ilginin arkasında kripto ETF popülaritesinden yararlanma amacı olabileceğini ima etti.

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası geneline düşüş hakimken Ethereum’un bu süreçte Bitcoin’e nazaran daha iyi performans göstermişti. Bu durumun SEC’nin Ethereum ETF’lerini onaylayacağı yönündeki söylentiler ile bağlantılı olabileceği öne sürülmüştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!