Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’den 5 Milyar Dolarlık Ethereum Hamlesi: SEC’e Resmen Başvurdu!

Kripto odaklı yatırım şirketi Grayscale, Grayscale Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF’ine dönüştürmek için SEC’ye başvurdu. 

Grayscale, spot Ethereum ETF’i için harekete geçti. Grayscale 2 Ekim tarihli basın bülteninde yapılan açıklamaya göre New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE Arca) ile birlikte Grayscale Ethereum Trust’ı (ETHE) bir spot Ethereum (ETH) borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

Grayscale’in Ethereum Trust fonu, bünyesinde bulundurduğu 5 milyar dolarlık varlıkla dünyanın en büyük Ethereum yatırım ürünü olarak kayıtlara geçiyor.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein konu hakkında yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Grayscale olarak yatırımcılara, kripto paralara şeffaf ve düzenlenmiş bir şekilde erişim sunmayı ve bunu da tanınmış ürün yapıları aracılığıyla gerçekleştirmeyi taahhüt ediyoruz.

Öte yandan Sonnenshein, söz konusu başvurunun Ethereum’un ABD’nin regülatif çerçevesi içerisinde yer alması adına büyük bir hamle olduğunun farkında olduklarını söyledi.

Yapılan açıklamada, söz konusu fonun 2019 yılının Mayıs ayında piyasaya sürüldüğü belirtildi. Fonun ayrıca 250 binden fazla ABD vatandaşında bulunduğu ve gün içerisinde milyonlarca dolarlık hacme sahip olduğu vurgulandı.

Grayscale, GBTC fonunu spot Bitcoin (BTC) ETF’ine dönüştürme başvurusuna SEC’nin ret vermesi üzerine açtığı davada haklı bulunmuştu. Şirket mevcut durumda fonun spot Bitcoin ETF‘e dönüştürülmesi için onay bekliyor. Söz konusu başvuru ikili arasındaki yeni müsabaka olacak gibi görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!