Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Grayscale’den GBTC Yatırımcılarına İade Planı: SEC Kararı Belirleyici Olacak!

Yatırım şirketi Grayscale, spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusunun ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmaması halinde Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) ait sermayenin bir kısmını iade etmeyi düşünüyor

Wall Street Journal‘ın (WSJ) bir yatırımcı mektubuna dayandırdığı habere göre Grayscale, GBTC fonunun spot Bitcoin ETF’e dönüştürme başvurusunun SEC tarafından kabul edilmemesi durumunda fona ait varlıkların %20’sini iade etmek için arayışa girecek. Raporda, söz konusu iade işleminin GBTC fonunun %20’lik kısmını bir teklif sistemi ile satarak gerçekleştirileceği belirtilse de işlemin detaylarına dair daha fazla bilgi yer almadı.

Grayscale haziran ayında, düzenleyici kurumun ETF başvurusunu reddetmesinden saatler sonra SEC’e dava açmış ve karara “şiddetle karşı çıktığını” söylemişti.

GBTC fonu hali hazırda net piyasa değerine kıyasla %50 civarında büyük bir indirimle işlem görüyor. Ayrıca SEC ve Grayscale arasında devam eden davada uzun zamandır Grayscale lehine bir gelişme yaşanmadı. Son olarak SEC bu ayın başında yayınladığı bir özette, gözetim eksikliğini gerekçe göstermiş ve davanın gidişatına dair negatif tavrını korumuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!