Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hong Konglu Avukat SEC-Binance Davasını Yorumladı: Üstü Kapalı Davet!

Hong Konglu avukat Binance’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmesinin ardından borsaya üstü kapalı teklifte bulundu.

Hong Konglu avukat Gillbert NG 7 Haziran tarihinde yayınlanan röportajda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dava yoluyla Binance’i ülke içerisinden çıkmaya zorladığını dile getirdi. Avukat, bu durumun Binance’in Hong Kong gibi başka yargı bölgelerinde lisans başvurusunda bulunmasına neden olabileceğini ifade etti.

Gillbert’ın açıklamalarına göre SEC’nin eylemlerinin Hong Kong denetimi üzerinde çok az etkisi bulunuyor. Ayrıca SEC, kripto para sektörüne dair herhangi bir regülasyonu bulunmamasına rağmen sektörü düzenlemek zorunda kaldığı için denetim konusunda bir kesinlik sağlayamıyor. Ancak Hong Kong mevcut durumda, kripto para sektörüne dair net düzenlemelere sahip.

Öte yandan Hong Kong ve ABD yasaları farklı menkul kıymet tanımlarına sahip olduğu için ABD’nin menkul kıymet olarak tanımladığı tokenların Hong Kong’da aynı tanıma girmeme ihtimali bulunuyor. Bunların yanı sıra Hong Kong, mevcut durumda menkul kıymet tokenlarına yatırım yapma imkanını yalnızca nitelikli yatırımcılara sunuyor.

Bu bağlamda Binance’in düzenleyici netlik arayışında kripto para sektörünün yükselen yıldızı olarak görülen Hong Kong’a lisans başvurusunda bulunması olası görülüyor.

Hong Kong Web3’ün önünü açık bırakıyor

Son zamanlarda düzenleyici netliği ve sektöre yönelik uzlaşmacı tavrıyla kripto para şirketleri tarafından yakın merceğe alınan Hong Kong’un regülasyon konusunda inovasyonu teşvik edici bir tutum takındığı belirtildi.

Hong Kong milletvekili Wu Jiezhuang yerel basına verdiği bir röportajda, kripto para borsaları ve dijital varlık yönetimi dışında ekstra bir düzenleme gerekmediğini dile getirirdi. Bu kapsamda, tokenların menkul kıymet niteliği taşımadığı veya vadeli işlemlere konu olmadığı sürece regülasyona tabi olmayacağına dikkat çekildi. Jiezhuang konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Bir oyun yapmayı ve kullanıcılarınıza token vermeyi planlıyorsanız Hong Kong’da sorun yaşamayacaksınız.

SEC, gün içerisinde Binance’in ABD iştiraki Binance.US’in varlıklarının dondurulması yönünde mahkemeye yasaklama emri talebinde bulunmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!