verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IBM Otonom Arabalara Özel Blockchain Patenti Aldı

Teknoloji devlerinden IBM, sürücüsüz arabalara özel yeni bir sistem geliştirebilmek için iki adet yeni Blockchain patenti aldı.

ABD’deki Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanan bilgilere göre teknoloji devi IBM, otonom arabalarla ilgili yeni bir patent almayı başardı. Şirket şu ana dek sürücüsüz arabalarla ilgili birkaç farklı çalışma yürütmeyi başarmıştı. IBM’in bu seferki çalışması ise başlıca Blockchain teknojisine dayanıyor.

IBM tarafından hazırlanan bu Blockchain tabanlı sistem aslında farklı otonom arabaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Trafikteki sürücüsüz arabalar bu yeni teknoloi sayesinde birbirleriyle etkileşime geçebilecek ve diğer sürücüsüz arabaların manevralarını önceden tahmin edebilecekler.

IBM’e göre trafikteki otonom arabalar, diğerlerinin hareketlerini öngörebilmek için birkaç farklı türdeki sensörden faydalanabilirler. Şirket bu sistemle birlikte belli başlı risklerin önüne geçmek istiyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, bu sistemin Blockchain ile desteklenebileceğine inanıyor. Şirketin açıklamalarına göre Blockchain bu karmaşık yapılı sistemi biraz daha basite indirgeyebilir.

Sensörler aracılığıyla toplanan verileri Blockchain’e aktarmayı düşünen IBM bu verileri daha sonra gerçek zamanlı olarak değerlendirmeyi hedefiyor. Şirket Blockchain’in bu zorlu görevin altından kalkabileceğine inanıyor.

Leave a comment