Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere Bitcoin ve Kripto Paralar Kumar Değil Dedi: Düzenleme Teklifine Ret!

İngiltere Maliye Bakanlığı, Hazine Komitesi’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraların kumar olarak düzenlenmesine yönelik teklifi reddetti.

Geçtiğimiz mayıs ayında Birleşik Krallık meclisi alt kanadı Avam Kamarası’nın Hazine Komitesi hükümete sunduğu tavsiye raporunda, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi herhangi bir itibari para birimi ile desteklenmeyen kripto paraların kumar statüsü altında düzenlenmesini teklif etmişti.

İngiltere Maliye Bakanlığı bu rapora karşılık 20 Temmuz tarihinde yayınladığı bir belgede, Hazine Komitesi tarafından yapılan kripto paralara dair yapılan ticaret ve yatırımların kumar olarak düzenlenmesine yönelik teklifi reddetti ve bu fikre katılmadığını belirtti.

Bakanlık verdiği yanıtta, bu sektörü kumar olarak düzenlemenin iflas eden kripto para borsası FTX’in yaptığı gibi kullanıcı varlıklarının kötüye kullanılması veya geleneksel finans piyasasında karşılaşılan insider trading ve piyasa manipülasyonu gibi sorunlara çözüm olmayacağını belirtti.

Ayrıca hükümet yakın zamanda Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) tavsiyelerine atıfta bulunarak sektörü kumar olarak düzenlemenin küresel regülasyon organlarının tavsiyelerinden uzaklaşmak olarak nitelendirdi. Hükümetin bu doğrultuda, küresel düzenleyicilerle benzer yönde karar almak istediği görüldü.

Bunların yanı sıra bakanlık verilen cevapta, Hazine Bakanlığı ve Finansal Davranış Otoritesi’nin (FCA) sektörün uyumluluk konusunda başarılı olması için birlikte çalışacağını ve parlamentoda halihazırda sektörü düzenlemek için bir mevzuat üzerinde çalışıldığını kaydetti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!