verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere’de Hull Şehri Kendi Kripto Parasını Çıkartıyor

Günümüzde hali hazırda birkaç ülke kendi kripto para birimlerini çıkarmak için bazı girişimlerde bulunmakta olduğunu biliyorduk fakat görünüyor ki bazı şehirler de benzer bir tutum göstermeye başlıyor. Birleşmiş Krallık’ta Hull şehri kendi çıkarmış olduğu HullCoin’i denemeye başlamış bulunmakta. Şehrin gerçekleştirmekte olduğu bu proje ise yerel şehir meclisi ve ülkenin Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından desteklenmekte. Aynı zamanda 140 kadar işletme ise bu tip ödemeleri kabul etme konusunda sorun çıkarmayacaklarını belirtmiş bulunmakta.

Şaşırtıcı Yeni Para Birimi: HullCoin

Hull şehri birdenbire kendi kripto para birimini çıkartacağını duyurduğu zaman pek az kişi bunu bekliyordu. Her ne kadar HullCoin’in amacı Pound ile yarışmak olmasa da gayet etkileyici bir girişim olduğu da göz ardı edilemez. Bu yeni kripto para birimi şehirdeki Hull Üniversitesi ve İş ve Emeklilik departmanı gibi birçok farklı kurumdan da destek almış bulunmakta.

Hull şehri sakinleri ise topluma katkı sağlayacak değişik projelerde gönüllü olarak yer alarak ve yardım ederek HullCoin kazanabilecekler. Bu koinleri kazandıktan sonra ise şehirde bulunan 140’tan fazla noktada bu parayı harcayabilecekler. Katılımcı işletmeler ise bu koini personellerine ödül amaçlı olarak, bağış yapmak amacıyla veya müşterilerine yeni bir promosyon sistemi kurarak tekrardan işletime sunabilecek. HullCoin’e projesine katılan bu kadar fazla işletme olduğu göz önüne alındığında bu girişimin uzun vadede başarılı olma ihtimali hiç de uzak olmamakta.

Hull şehri bu proje üzerinde oldukça uzun bir süredir çalışıyor gibi gözükmekte. Eğer bu girişim başarısını kanıtlarsa ileride İngiltere’nin farklı şehirlerinde benzer girişimleri görmemiz oldukça mümkün. Öte yandan her bir büyük şehrin kendi kripto parasını çıkartırsa işler biraz sarpa sarabilir.

Hali hazırda varolan bir kripto para birimini benimsemek çok daha mantıklı bir tercih olacaktır fakat şu anki durumda bu pek de mümkün olmamakta. Özellikle İngitere Bankasının üzerlerinde kontrol kuramadığı için şu anda bulunan kripto para birimlerine bakış açısı düşünüldüğünde. Tabi ki bu durumun gelecekte nasıl bir hal alacağı belirsizliğini koruya fakat şimdilik böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Her ne olursa olsun gelecekte başarılı olup olmayacağı belirsiz olsa da böyle bir girişimde bulunmak bile büyük bir cesaret istediğinden projeyi tebrik etmek gerekiyor. Şehirlerin kendi para birimlerini çıkarma fikri yeni bir şey sayılmaz aslına bakıldığından bu fikir neredeyse paranın icadından beri süregelmekte. Geçtiğimiz on yıllarda bu fikir biraz geriye atılmıştı fakat belki de tekrardan dirilmek üzere olabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment