verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İranlılar Kripto Para Satın Almak için 2.5 Milyar Dolar’ı Dış Piyasaya Gönderdi

Iran parlamentosunun ekonomi komitesinin başkanı İranlıların kripto para almak için 2.5 milyar dolardan fazla para harcadıklarını belirtti. Başkanın açıklamaları ülkenin merkez bankasının yerel bankalar hakkında verdiği bitcoin de dahil bütün kripto paralar hakkındaki yasağının hemen ardından geldi.

2.5 Milyar Dolarlık Sermaye Kaçağı

Iran Parlamentosu Ekonomi Komisyonu Başkanı Mohammad Reza Pourebrahimi geçen hafta yerel bir haber kaynağı olan Ibena.ir’e verdiği röportajda şunları belirtti:

”Elimizdeki verilere dayanarak İran’daki çok az insanın kripto para kullanıcısı olduğunu ve kripto para satın almak için ülke dışına gönderilen miktarın 2.5 milyar dolar olduğunu biliyoruz.”

Daha önce Isna gazetesine İranlıların Marttan önceki bir kaç ay içerisinde 30 milyar dolar değerinde transfer yaptıklarını belirtmişti. Bunun hemen ardından şu açıklamayı yaptı:

”İranlıların uluslararası bankacılık sistemine erişimi yok ve bu transferler sadece borsa simsarları veya uluslararası seyahat eden kişiler kullanılarak alışılmadık yöntemlerle yapılmış olabilir.”

Başkanın bu açıklamaları İran Merkez Bankasının (CBI) bankalar ve finansal kurum ve kuruluşları kara para aklama ve terör finansmanını engellemek için kripto para işlemleri yapmaktan alı koymasının ardından yapıldı.

İran’ın Ulusal Kripto Para Birimi

İran’ın İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromu yakın zamanda yerel bir kripto para biriminin geliştirildiğini ve bunun bir test modelinin hazır olduğunu belirtmişti.

Ancak geçen hafta Ibena.ir ile yaptığı röportajda Pourebrahimi ”Şuan için ülkeye ait ulusal bir kripto para birimi tasarlanmadı” demişti.

Bütün bunlara rağmen kendisi İran’ın ulusal kripto para birimin ekonomik anlaşmaları geliştirebileceğini ve ekonomik yaptırımları engelleyebileceğini” belirmişti. Ekonomi Komisyonu başkanı ”dünya ekonomisinin geleceği kripto paralar ile belirlenecek” açıklamasını yaptıktan sonra sözlerine devam etti ve ulusal bir kripto para biriminin ”İran ve İran’a uygulanan mevcut ekonomik yaptırımlar yüzünden ekonomik işbirliği sağlamak isteyip de sağlayamayan ülkeler arasında bir iş birliği oluşturup çok yönlü değiş tokuş anlaşmaları yapabilmeye olanak sağladığını” belirtmişti.

”Kripto para yapısı ekonomik aktiviteler için uygun olmalı ve eş zamanlı olarak uluslararası seviyede kabul görmeli.”

Pourebrahimi kripto para birimlerinin faydalarından birinin ”Amerika’ya bağlı bir düzenleyicinin yokluğu” olduğunu belirtip bunun yaptırımların üstesinden gelmeyi sağlayabileceğini belirtti. Açıklamaları geçen hafta Azari-Jahromi’nin ”Bütün kripto para birimleri yaptırımların üstesinden gelme özelliğine sahip çünkü onlar herhangi bir ABD finansal düzenleyicinin boyunduruğu altında değil” açıklamaları ile paralellik gösteriyor.

Bu sırada ise ABD Başkanı Donald Trump ABD’yi 2015 yılında İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment