verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsviçre Merkez Bankası: “Bitcoin Para Biriminden Çok Yatırım Aracı”

İsviçre Merkez Bankası (SNB) yönetim kurulu başkanı Thomas Jordan, kripto paralar üzerine bir açıklamada bulundu.

Ülkenin kuzeyindeki Basel şehrinde bir etkinliğe katılan Jordan, aynı zamanda uluslararası Merkez Bankası Sahtecilik Engelleme grubuna da başkanlık ediyor. Yaptığı açıklamada merkez bankalarının kripto paraları “çok yoğun bir şekilde” incelediğini söyledi. Aynı zamanda kişisel fikrinin “kripto paraları bir para biriminden çok yatırım aracı olarak görüyorum” şeklinde olduğunu da belirtti. Reuters da konu hakkında bir haber yayınladı.

“Burada önemli bir nokta var; sorun teknolojiyle ilgili değil, merkez bankasının piyasaya sürdüğü paralara kimin nasıl eriştiği ve ne yolla kontrol ettiği. Şu anda cevabı belli olmayan bir sürü soru mevcut.”

Jordan açıklamasının devamında merkez bankalarının kripto paraları ciddiye alması gerektiğini, zira bunların finansal ekosistemde ciddi sonuçlar doğurabileceğini de ekledi.

Jordan’ın geçen hafta yaptığı açıklama, Blockchain üzerindeki ilk sözleri değil. Kendisi geçen yıl İsviçre’de düzenlenen Sibos adlı finans konferansında kripto paraların altında yatan teknolojinin finans piyasalarını “tersine döndürdüğünü” belirtmişti.

Aynı zamanda İsviçre Merkez Bankası’nın kripto paralarla içli dışlı olan kişilerle, yasa düzenleyicilerle ve diğer merkez bankalarıyla iletişim halinde olduğu da biliniyor. Konuşmaların konusuysa Blockchain’in gelecekteki yeri ve paylaşımlı kayıt teknolojisinin “düşük ücretli transfer” imkanı tanıması olarak açıklanmış. Son zamanlarda Blockchain teknolojisi üzerinde başta Japonya olmak üzere deneyler gerçekleştiren bankalar iyice artmış sayılır. İsviçre’nin bir bankacılık devi olduğunu düşünürsek bankalarda Blockchain uygulamalarının artacağını söylemek mümkün.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment