verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Terra (LUNA) Krizi Sonrası Ülkeler Stablecoin Düzenlemeleri ile İlgili Adımlar Atmaya Başladı

Japonya Parlamentosu, stablecoinler için güvenlik yasasını onayladı. 

3 Haziran tarihinde Bloomberg’in yaptığı habere göre Japonya meclisi, TerraUST çöküşünün ardından yatırımcılar için bir güvenlik çerçevesi oluşturmak amacıyla stablecoin yasasını onayladı.

Bloomberg’in yapmış olduğu haberde, Japonya’nın çıkarmış olduğu yasa dünyanın en büyük ekonomileri arasından çıkarılmış ilk yasalardan biri olduğu belirtiliyor.

Yasaya göre, Japonya vatandaşları stablecoinleri sadece lisanslı bankalar ve yetkili kurumlardan temin edebilecek. Tasarının bir itibari paraya bağlı algoritmik stablecoinleri ele almadığı, Japonya’daki kripto para borsalarının stablecoinleri listelemediği söyleniyor.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından hazırlanan tasarı, 2021 yılının sonunda planlanmıştı ve 3 Haziran tarihinde meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

TerraUSD olayının ardından birçok ülkenin mali otoritesi, stablecoinlere karşı önlemler almaya ve vatandaşlarını korumaya çalışıyor.

İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından 31 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada, UST gibi büyük bir stablecoin’in daha çökmesi ihtimaline karşı kuralları regüle etmeyi planladığı söylenmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!