Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Japonya’nın Mali Otoriteleri Dijital Para İçin Bir Araya Geldiler

Japonya Merkez Bankası (BOJ), Japonya Maliye Bakanlığı (MOF) ve Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA) geçtiğimiz gün bir toplantı düzenlediler. Bu toplantının konusu dijital merkez bankası paralarıydı.

Araştırmalar Sürüyor

Japan Times tarafından aktarılan bilgilere göre ülkedeki yetkililer geçtiğimiz gün oldukça önemli bir toplantı düzenlediler.  BOJ, MOF ve FSA tarafından düzenlenen bu toplantıda dijital paralardan bahsedildi. Yetkililerin üstünde uzlaştıkları şey ise şu oldu: Japonya’nın dijital para araştırmalarını hızlandırması gerekiyor.

Çin’in dijital para projesini duyurmasının ardından Japonya’daki yetkililerin dijital paralara karşı sergiledikleri tavırda ciddi bir değişim oldu. Çin’in dijital parasının özellikle Asya’daki mevcut düzeni bozmasından endişelenen yetkililer, bu projeyle bir an önce mücadele etmek istiyorlar.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre BOJ, MOF ve FSA bu amaç doğrultusunda birkaç kez bir araya geldi ve dijital merkez bankası paralarının özelliklerini değerlendiler. Yetkililer ayrıca dijital merkez bankası paralarının mevcut finans sistemini nasıl etkileyeceğini de düşünüyorlar.

Japonya Merkez Bankası henüz kendi dijital parasını geliştirmeye başlamadı. Dolayısıyla Japonya’nın şu an için yalnızca araştırma sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu noktada Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklamasını hatırlatmakta fayda var:

Hem teknik hem yasal bağlamdaki araştırmalarımızı hızlandırıyoruz ki böyle bir projeye duyulan talep artarsa hemen harekete geçebilelim.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment