verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Para Donanım Cüzdanı Ledger, Saldırganların Başına Ödül Koydu

Kripto para donanım cüzdanı denilince akla ilk gelen markalardan birisi Ledger olarak biliniyor. Sunduğu güvenlik ile sektörün demirbaşlarından birisi haline gelen Ledger, kısa süre önce ise bu ünvanına leke süren bir olay yaşadı. Ledger şimdi ise yüz binlerce kullanıcının verilerini sızdıranların başına 350.000 dolar ödül koydu.

Ledger tarafından yayınlanan blog gönderisinde hem olayların detayları hem de ödül bilgisi paylaşıldı. 2020 yılının son aylarında hackerların hedefi haline gelen kripto para donanım cüzdanı Ledger’ın bu saldırıyı tam olarak ne zaman yaşadığı gönderide açıklandı. Ledger raporuna göre sızıntı ilk olarak yaz döneminde başladı ve e-ticaret platformu Shopify kaynaklı sızıntı nedeniyle pazarlama verileri çalındı.

İlk bilgiyi Shopify verdi 

Ledger Aralık 2020 tarihinde ise sızdırılan verilerin ortaya çıkması ile hedef haline geldi. Ledger’ın kısa süre önce anlaştığı Shopify platformu nedeniyle sızıntı yaşadığı belirtildi. E-ticaret devinin “yaramaz bir veya birkaç çalışanının”, Ledger’ın müşteri verilerine ulaştığı ve bunları sızdırdığı belirtiliyor.

Yaz döneminden beri müşterilere karşı oltalama saldırılarının artması ise Ledger’ın şüphelenmesine yol açtı. Ledger kullanıcılarının kişisel adresleri de dahil e-posta adresleri ve telefonlarının saldırganların eline geçmesi, 2020 yılına damga vuran olaylardan birisi oldu.

Ledger’dan 10 BTC ödül! 

Ledger şimdi bu saldırıların arkasındaki kişileri öğrenmek için ise söz konusu Shopify çalışanlarının başına 10 BTC’lik ödül koydu. Ödülü almak için ise söz konusu siber suçlular hakkında bilgi vermek, onların yakalanmalarını veya tutuklanmalarını sağlamak yeterli olacak. Ledger buna ek olarak özel dedektiflerle çalışmaya başladığını belirterek işleri ne kadar ciddiye aldığını kanıtladı.

Bitcoin cüzdanı Ledger daha önce de birçok saldırı ile anılsa da şirketin veritabanının sızdırılması bunların arasında en önemlilerden birisi olarak görülüyor. Ledger’ın buna yönelik tepkisini ve önlemlerinin şiddetini arttırması ise makul görülmekte.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!