verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

LinkedIn Kurucusu: Kripto Para Reklamlarına Koyulan Yasaklar Geçici

LinkedIn’in kurucusu olan ünlü yatırımcı ve iş insanı Eric Ly, Cointelegraph‘a bir röportaj verdi.

Kariyerinin başlarında IBM gibi bilindik şirketlerde teknik pozisyonlarda çalışmış olan Eric, 2002 yılında LinkedIn’i kurmuştu. 2006 yılına gelindiğinde Eric başka projelerde çalışmak için LinkedIn’den ayrılmıştı.

Kendisi şimdi insanların ICO piyasasında alım-satım işlemi yaparken çok daha güvende olmalarını sağlayabilecek bir itibar sistemi üzerinde çalışıyor.

Verdiği röportajda sosyal medyanın dev platformları tarafından kripto para reklamlarına uygulanan yasak hakkında yorumlarda bulunan Eric Ly’nin yorumlarını aşağıda görebilirsiniz.

Facebook, Google, Twitter tarafından kripto para reklamlarına uygulanan yasak hakkında:

Bu gibi platformların kendileri için biraz muhafazakar bir tutum sergilediklerini düşünüyorum. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yakın zamanda insanlardan ve şirketlerden bilgi edinmek için epey soru sorup celpname yolluyordu. Bence bu şirketlerin çoğu (Facebook, Twitter, Google) reklam yapmayarak değil ICO faaliyetlerine dahil olmayarak kendilerini korumaya çalışıyorlar çünkü büyük ihtimalle SEC’in henüz belli olmayan kararından kaçınmak istiyorlar.

Ama bunun geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bence düzenlemeler hallolduğu zaman token satışlarıyla alakalı reklamlar bu platformlarda yeniden yapılabilecekler.”

Bu yasakların ardında yatan sebepler (dolandırıcılık gibi) hakkında: 

“Benim de düşünebildiğim tek şey bu çünkü 2000’lerin başlarında Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası denilen bir şey vardı ve online platformlar (bu yasa doğrultusunda) kendi kullanıcıları tarafından bu platformlarda üretilen içeriğin sorumluluğunu üstlerinden atabiliyorlardı. Yani web 2.0’ın bu kadar büyümesini sağlayan en önemli yasalardan biri budur. Reklamcılık da reklam hangi sektörle ilgili olursa olsun bu yasa kapsamına alınmalı.

Ama işin özünde bu yasağın bu platformlar tarafından SEC’in muhtemelen epey ilginç olacak sorularıyla uğraşmamak için alınmış bir önlem olduğunu düşünüyorum.”

LinkedIn üzerinde yapılan kripto para reklamları hakkında:

“LinkedIn’in henüz diğer sosyal medya platformları gibi bir karara vardığını sanmıyorum ve nasıl bir yol izleneceğini göreceğiz. (Diğer platformlarla) benzer sebeplerle benzer bir karara varsalar şaşmam. Ama şu aşamada sebebin ne olabileceği hakkında ancak varsayımda bulunabiliriz.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment