Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Litecoin Ağı İşlem Hacmi Artıyor: Litecoin Nedir?

Litecoin işlem hacminde bitcoin’e git gide yaklaşıyor. Şu anda bitcoin’deki bulunan işlem hacminin %40’ına sahip durumdadır.

Litecoin resmi Twitter adresi üzerinden paylaştığı gönderide, “Litecoin ağı bitcoin’deki işlem hacminin %40’ı işlem hacmine sahip.” dedi.

 

7 Ekim 2011 yılında bir Google çalışanı tarafından kurulan Litecoin’in 2013-2019 yılları arasındaki işlem hacmi hep bitcoin’in %0,3 ila %3’ü arasında bulunuyordu. 2019 yılının nisan ayından bu yana Litecoin ağındaki işlemlerin sayısı bitcoin’deki işlemlere oranla daha hızlı büyümekte ve şu anda bitcoin ağının %40’ı işlem hacmine sahip durumda bulunuyor.

Litecoin, blockchain teknolojisine en erken katılan kripto para birimlerinden bir tanesidir. Asıl amaçlarının ise hızlı, güvenli ve düşük maliyetli ödeme hizmeti sunmak olduğu söyleniyor. Bitcoin protokolüne dayalı olarak oluşturulan Litecoin, blok işlem süresi, hashing algoritması ve diğer birkaç özellikleri açısından farklılık gösteriyor.

Litecoin, birçok ödeme sağlayabilen kripto paraya göre daha hızlı olan 2.5 dakikalık bir blok süresine ve düşük işlem hacmine sahiptir. Bu durumun da litecoin’i alım-satım işlemleri için uygun hale getirdiği düşünülüyor.

En yaygın kullanılan kripto para birimlerinden biri olan Litecoin, şu anda 2000’den fazla işletmede ödeme olarak kabul görmektedir. İşlem ücretinin nerdeyse sıfır olması gelişmekte olan ülkeler için Bitcoin haricinde düşünülen bir alternatif olarak görülüyor.

Son 7 günlük periyotta yaklaşık  %4,8‘lik değer kaybı yaşayan LTC, bu yazının kaleme alındığı dakikalarda CoinMarketCap verilerine göre 107,07 dolardan işlem görüyor.

LTC, CoinMarketCap’in yaptığı listede ise en değerli 21. kripto para olarak yer alıyor.

İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!