Malezyada yakın zamanda ICO planlayan bir şirket, ülkenin merkez bankası tarafından "koin satışlarında kuralların dışına çıkması" ile suçlandı. Geçtiğimiz Pazar günü Bank Negara Malaysia (BNM) tarafından...

Malezya Merkez Bankası Ve ICO Arasında Logo Krizi

Malezya Regulasyon

Malezyada yakın zamanda ICO planlayan bir şirket, ülkenin merkez bankası tarafından “koin satışlarında kuralların dışına çıkması” ile suçlandı.

Geçtiğimiz Pazar günü Bank Negara Malaysia (BNM) tarafından yayımlanan uyarı yazısında, Coinzer isimli kripto para birimi projesini hedef alarak sunmuş oldukları koin tasarımında, tanıtım yazısında ve internet sitesinde BNM‘nin logosunu ve Jata Negara (Malezya’nın Arması)’nı kullandığını belirtti.

Aşağıda, Merkez bankası tarafından yayımlanan fotoğrafta Coinzer şirketi tarafından kullanılan logo ve armaya ek olarak Malezya’nın sembolü olan 14 uçlu yıldızın yanı sıra Malezya ülkesinin kodunun da yer aldığı gösterilmekte.

 

Merkez bankası yapmış olduğu açıklamada:

“BNM, Coinzer adı verilen kripto para birimi platformunu kesinlikle onaylamamakta ve desteklememektedir. Halkın bu tip dijital para birimlerine yatırım yapmadan önce risklerini iyi analiz edip, ihtiyatlı davranmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak faydalı olacaktır.”

BNM yapmış olduğu bu uyarı ile yerel ICO’ların yatırımcıları kandırmak amacıyla yapmakta oldukları onaylanmayan tanıtım yöntemlerini kullanmasının ülkenin düzenleyici kurumlarını harekete geçirdiğinin açıkça bir kanıtı olmakta.

9 Ocak’ta Malezya’nın menkul kıymetlerinden sorumlu olan Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC), yakın zamanda ICO planlaması yapmakta olan CopyCash isimli bir şirket hakkında yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Aynı ay içerisinde SC ve BNM tarafından yapılan ortak açıklamada kendilerini ICO projelerini daha yakından incelemeye adayarak daha yoğun mesai harcayacaklarını belirtmişlerdi. Bu iki düzenleme kurumunun yaptığı açıklamada:

“Her iki kurum da bu konu hakkındaki gelişmeleri takip etmeye devam ederek, her kim yasa dışı veya onaylanmayan bir aktivite içinde olursa tereddüt etmeden gereken kararları alacaklardır.”

Kaynak: CoinDesk

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.