Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

META, Stablecoin Projesini Rafa Kaldırıyor

Meta, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Novi uygulamasını Eylül 2022 de sonlandıracağını duyurdu. Kullanıcılara gönderilen bağlantı da “mümkün olan en kısa sürede” paralarını platformdan çekmeleri çağrısında bulunuldu.

Şirket, ABD’de süre gelen kara para aklama ile mücadele, güvenlik açıkları, tüketicileri koruma ve diğer başlıklar altında kaldığı baskılar yüzünden projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldı. Açıklamaya göre, 21 Temmuz‘dan itibaren kullanıcılar hesaplarına para yatırma olanağını kaybedecekler. Novi‘nin WhatsApp hesabı ve Novi uygulaması da kullanılamayacak. Pilot uygulama sona erdiğinde, kullanıcılar işlem geçmişine ve diğer verilere erişemeyecekler.

Başlangıçta Calibra olarak bilinen Novi, Haziran 2019’da açıklanan Libra stablecoin’i için bir cüzdan ara yüzüydü. Amerika’daki düzenleyici baskılar stablecoin projesini rota değişikliğine zorladı. Novi, 2020’de kripto tabanlı havaleler için bir para transfer pilotu başlatmıştı. Ancak proje asla ABD ve Guatemala’nın ötesine geçmedi.

Meta, Novi pilot uygulamasını devre dışı bırakmaya karar vermesine rağmen, şirket teknolojiyi metaverse girişimi de dahil olmak üzere gelecekteki ürünler için yeniden kullanmayı planladığını söyledi. Şirket tarafından e-postayla gönderilen bir açıklamada, “Web3 alanında bizden daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz, çünkü bu teknolojilerin metaverse’deki insanlara ve işletmelere getirebileceği değer konusunda çok iyimseriz.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Meta’nın sosyal medya platformlarına tam bir NFT desteği getireceği belirtilmişti.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!