verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Michael Novogratz: Kripto Paralar ‘İnsanların Devrimidir’

Galaxy Digital’in Michael Novogratz’ı, Perşembe günü Williamsburg’daki Fluidity Summit etkinliğindeki topluluğa aynen şu cümleyi kurdu:

”Bu şimdiye kadar insanların devrimi oldu. Daha önce bireyler tarafından getirilen böylesine bir piyasa manyaklığı ile karşılaşmamıştık.”

Ancak Novogratz geçen sene fiyatlarda yaşanan büyük patlamanın ardından kurumsal yatırımcıların da kripto para birimlerine yatırım yapmaları hakkında konuşmaya başladı. Novogratz sözlerine kendi şirketinin yeni ve büyük bir gelişmenin arifesinde olduğunu, blockchain üzerinde yapılan çoğu likit ticaretinin takibini yapacak olan Bloomberg Galaxy Crypto Index’in piyasaya sürümüne değinerek başladı.

”Umuyorum ki dün kriptonun bir mal varlığı olarak kurumsallaştırılmasının başlangıcıdır. Çünkü büyük problemler büyük sermayeler gerektirir.”

Novogratz kripto paranın büyük etkisinin normal insanların oda kiralayabileceği araba sürebileceği veya birbirlerine çalışması için verebilecekleri bir seviye olan sokak seviyesinde olacağına inandığını belirtti.

”Merkeziyetsiz devrim en büyük etkisini perakende ortamında gösterecek.” diyen Novogratz bunun buraya varabilmesi için büyük kurumların yatırım gücünü arkasına alacağını da belirtti.

Geçenlerde gerçekleştirdiği Deutsche Bank, New York Stock Exchange ve Goldman Sachs ile toplantılarını anlatan Novogratz bunun gerçekleşeceğine ve hatta bu yıl gerçekleşeceğine inandığını belirtti.

Tahmini olarak 700 kişiden oluşan kalabalığa, ”Hepinizin takip etmesi gereken üç adet otoban var.” tavsiyesinde bulundu.

İlk olarak, şirketinin bilgisayar mühendisleri ile oturup endüstrinin teknik detaylarını anlamak için elinden gelen her şeyi yaptığını ifade ettiği bilgisayar bilimi. Ölçeklenme ile hız ve güvenlik arasındaki dengenin sağlanması gibi iki acilen gerçekleşmesi gereken teknik sorundan bahsetti.

EOS üzerinde bir iddiamız var çünkü bence insanlar hız ve kolaylığı seviyorlar. Bunun yanı sıra Ethereum üzerine de bir iddiamız var çünkü bence ethereum en çok geliştiriciye sahip. Ancak benim düşüncem ve sezgim tam olarak şu: bizim 100 blockchain’e ihtiyacımız yok.”

Novogratz ayrıca bu sezgisinin kendisine, güvenlik sağlama ve ağ ölçeklenmesi problemlerinin de yakında çözüleceğini söylediğini belirtti.

İkinci unsur olarak token ekonomisine değinen Novogratz, ”Heyecan verici olan şey koinler.” yorumunda bulundu.

Novogratz yatırımcıların yeni koinler hakkında yeterince derinlemesine düşünmediklerini söyledi.

”2018 önemli bir yıl çünkü ben de dahil yatırımcıların çoğu bu tokenler nasıl işe yarıyor ve bunların niye değeri mevcut? diye yeterince hiç düşünmedik.”

Genellikle bir protokol tokenı elinde tutmaları için alıcılara ve satıcılara herhangi bir sebep vermezse bunun değeri sıfıra düşecektir. Ancak Novogratz bunun tam olarak doğru olduğuna inanmıyor.

Örnek olarak diye söze başlayan Michael, merkeziyetsiz bir ortak otomobil kullanımı protokolünü düşünün (blablacar gibi ama merkeziyetsiz) bir çok sürücü ve yolcu spekülatif bir yatırım olarak küçük bir miktar tokeni elinde tutacaktır diye açıkladı.

”Az önce bahsettiğim Token, bir tokenin kaç sürüş için kullanılabileceğine bağlı bir vaattir. Protokol büyüdükçe arabaya binmek için gereken token değeri azalıp koinlerin değeri artacaktır. Bu gelecek hakkında varsayımda bulunmak olsa bile bu bana adalet buymuş gibi hissettiriyor.”

En sonlara doğru Novogratz kurumsal yatırımcılara değindi ve, ”Kurumsal sürü yolda” dedi ve bunun hemen üstüne her gece yatmadan önce sabit oyuncuların da bu denetim oyununa dahil olup bunu gerçekleştirmeye gelmesi için dua ettiğini söyledi.

”Taşma noktasına gelmek için denetime ve düzenlemeye ihtiyacımız var.” dedi ve (örnek olarak) Wisconsin eyaletindeki devlet çalışanlarının emeklilik maaşı için startup kullanmaktan çok memnun olacağını zannetmiyorum diye noktaladı.

”Ortada üç adet otoban var ve kamyonlar bu otobanlarda tam gaz ilerliyor.”

”Bu sene geçen sene olduğumdan çok daha iyimserim ve yükselme olacağı görüşündeyim.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment