verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MicroStrategy 4. Çeyrekte 146.6 Milyon Dolar Değer Düşüklüğü Açıkladı

Bitcoin savunucusu olarak bilinen Michael Saylor’un şirketi MicroStrategy, 2021 yılı 4. Çeyrek raporunu yayınladı

Kısa süre önce yaptığı açıklamayla 660 Bitcoin alarak toplam bitcoin sayısını 125.051 adede çıkardığını açıklayan şirketin, 4.çeyrek raporunda 146.6 milyon dolarlık değer düşüklüğü dikkat çekti.

Raporda değer düşüklüğüne yer veren MicroStrategy aslında şu anki muhasebe yönteminin eksik bir değerlemeye yol açacağına inanıyor. Şirket kısa bir süre önce bu doğrultuda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin‘i muhasebeleştirme yöntemi talebi başvurusunda bulunmuştu. Ancak bu talebi reddeden SEC, şirketin muhasebe uygulamalarında zararlarını düzeltmeyi bırakmasını ve geleneksel yöntemleri kullanmasını söylemişti.

Bitcoin‘i muhasebeleştirme yöntemi talebi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilen MicroStrategy şirketinin şu anki muhasebe yönteminin eksik bir değerlemeye yol açacağına inandığı belirtilmişti. Ancak SEC, şirketin muhasebe uygulamalarında zararlarını düzeltmeyi bırakmasını ve geleneksel yöntemleri kullanmasını beklediğini söyledi.

MicroStrategy CFO’su Phong Le, şirketin bitcoin fiyatının volatil olmasından dolayı 2022’nin ilk çeyreğinde ek bir değer düşüşü beklediğini ve dijital varlıklar için daha uygun bir muhasebe programı belirlenmesi gerektiği için çeşitli ajanslarla çalıştığını söyledi.

MicroStrategy hisseleri, geçen ay yaklaşık %33 düşüş yaşadı.

2020 yılında 72 milyon dolarlık dijital varlık değer düşüklüğü bildiren şirketin 2021 yılında 831 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı olduğu açıklandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!