verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Microstrategy 70 Bin Bitcoin İle Ne Yapacak? Üç Olası Senaryo

Microstrategy, 2020 yılı içerisinde aldığı 650 milyon dolar değerindeki Bitcoin ile sık sık gündeme geldi ve diğer kurumsal firmaları da peşinden sürükledi. Toplamda 70 bin 470 adet Bitcoin’i bulunan şirket, güncel BTC fiyatıyla 1.6 milyar dolar ediyor. Peki Microstrategy aldığı bu yüksek orandaki Bitcoin ile gelecekte neler yapabilir? Fintek ve banka sektörünün popüler isimlerinden Ellie Frost, konu hakkındaki tahminlerini paylaştı.

Finans sektöründe çalışan, Bitcoin ve kripto paralarla da ilgilenen Ellie Frost, Microstrategy’nin yıl içinde satın almış olduğu 70 bin 470 adet BTC ile neler yapabileceği konusunda Twitter’da bir paylaşım yaptı. Frost, Bitcoin fiyatının yükselmesi halinde şirketin 3 ana senaryo etrafında sahip olduğu BTC’leri değerlendirebileceğini dile getirdi.

“Bitcoin’in yükselişini göz önünde bulundurursak, BTC’nin Microstrategy’nin sadece rezerv varlığı olarak kalmayacağını, şirketin yönünü de değiştireceğini söyleyebiliriz.”

Ellie Frost, öncelikle şirketin Bitcoin alımlarıyla ilgili kısa bilgiler paylaştı. Frost, Microstrategy’nin Bitcoin’i şirket rezerv para birimi haline getirdiğini söyleyerek toplam Bitcoin arzının %0.34’üne sahip olduğunu ifade etti. Ardından şirket CEO’su Michael Saylor’un açıklamalarına değinen Frost, satın alınan Bitcoin’lerin ortalama değerinin 15.964 dolar olduğunu vurguladı ve “BTC fiyatının yükselmesi halinde neler olacak?” diye sordu.

bitcoin-microstrategyBitcoin fiyatı artarsa ne olacak?

Ellie Frost, “Bitcoin’in 65 bin – 1 milyon dolar veya daha fazla oranda yükseleceği tahmin ediliyor. Eğer BTC 65 bin dolar olursa, Microstrategy’nin 4.6 milyar dolar değerinde BTC’si olacak. Eğer BTC 1 milyon dolara çıkarsa da şirketin 70.5 milyar dolarlık Bitcoin’i olacak.” dedi. Frost’a göre, şirketin sahip olduğu bir varlığın şirketin toplam değerinden yaklaşık 20 kat daha değerli hale gelmesi, bazı senaryoları da beraberinde getiriyor.

Olası 3 senaryo

Ellie Frost, öncelikle pek olası bulmadığı senaryoyla başladı. Frost, şirketin BTC’lerin bir kısmını satarak kalanıyla core (temel) ürünlere tekrar yatırım yapabileceğini öne sürdü. Fakat bunun beklenmedik bir durum olduğunun altını çizdi. Bir diğer senaryo olarak Frost, şirketin blockchain analitiği alanında yeni ürünlere yatırım yapma olasılığını gösterdi. Frost, bu senaryoyu oldukça mantıklı bulduğunu şirketin yeni “Bitcoin Strategy” isimli yeni kontrol panelini göstererek destekledi.

Son senaryoda ise Frost, şirketin tamamen bir kripto şirketine dönüşebilme olasılığı üzerinde durdu. “Bitcoin’in hızla yükselen değeriyle, bu olasılık hiç de imkansız değil.” diyen Frost, son olarak ikinci senaryonun gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu dile getirdi.