verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nvidia İlk Çeyrekteki Kripto Satışlarını Açıkladı, İkinci Çeyrekte Düşüş Beklediğini Belirtti

Bloomberg’in 10 Mayıstaki haberine göre, Amerika menşeli ekran kartı işlemci ünitesi üreticisi (GPU) Nvidia (NASDAQ: NVDA) şirketin kripto piyasasındaki işlemci satışlarından 289 milyon dolar elde ettiğini açıkladı.

Bu Nvidia’nın kripto para madencilik piyasasındaki çip satışlarından kazandığı gelirini açıkladı ilk bilgi. Susquehanna analisti Christopher Rolland’a göre Nvidia’nın ilk çeyrek satışlarının daha az bir miktarda, tahminen 200 milyon dolar civarında olması bekleniyordu.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, kripto madencilerine GPU satılmasının fiyatların artmasına sebep olduğunu ve bu sayede beklentilerin üzerine çıkıldığını açıkladı.

”Kripto madencileri ilk çeyrekte bizden çok fazla GPU aldılar ve bu da bizim fiyatlarımızı arttırdı.”

Huang bu fiyat artışlarının bilgisayar oyuncuları gibi diğer müşterilerin en yeni GeForce grafik kart serilerini almasının önüne geçtiğini de iddia etti.

Nvidia’nın ilk çeyrek kripto satışları şirketin toplam karı olan 3.2 milyar doların %9’luk oranına sahip. Kripto madenciliği için yapılan çipler, OEM (Orijinal ürün üreticisi) karının %76’sını oluştururken bu geçen çeyreğe göre %115 oranda artış göstermiş. Üretimde OEM ürünleri demek, Orijinal ürün üreticisinin, başka bir firma için parça, ekipman veya başka bir ürün üreten imalatçı firma durumunda olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, ASUS markası için ekran kartı üreten NVIDIA bu konumda orijinal ürün üreticisi konumundadır.

Nvidia karını açıkladığı bildiri sırasında kripto piyasasına olan satışların ikinci çeyrekte üçte iki oranında düşüş yaşayacağını da vurguladı. Madencilerin elde ettikleri kar marjı oranı 2017 yılının Aralık ayından sonra genel düşüş yaşayan piyasa yüzünden bu yılın başlarında iyice düşüş gördü. Buna rağmen madencilik havuzunun küresel olarak büyüdüğüne işaret eden Hashrate’lerin durmadan büyümesi olayı da devam etti.

Nvidia’nın ana rakibi Advanced Micro Devices (AMD), Nisan ayında şirketin kripto ve blockchain ile ilgili ürünlerden bütün satışları içerisinde %10’luk bir orana sahip olduğunu açıklamıştı. Şirketin CEO’su Lisa Su blockchain teknolojisinin potansiyeline dikkat çekmiş ancak bunun ana büyüme faktörü olmadığını da vurgulamıştı.

”İnsanların bizim ürünlerimizi ne için kullandıklarına dair çok iyi hislere sahibiz. Bu güzel bir büyüme etkisi (blockchain veya madencilik) ancak bizim tarafımızda kesinlikle endüstrinin büyümesini sağlayan ana etken değil.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment