verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Peter Thiel’in Şirketi, Büyük Yatırımcıları Kripto Paralara Çekme Arayışında

Amerikalı girişimci Peter Thiel’in girişim araştırmalarını yürüttüğü ana şirketi olan Founders Fund (Kurucular Fonu), kurumsal yatırımcıların yakında kripto para sektörüne yönelik bir sıçrama yapacağını iddia etmekte.

Wall Street Journal gazetesi, Silikon Vadisinin efsanevi girişim sermayesi firmasının, aile ofisleri, varlıklı bireyler ve diğer kurumsal yatırımcılara broker ve aracı olarak hizmet vermeyi amaçlayan Tagomi şirketine bir erken aşama yatırımı yaptığını bildirdi.

İşlemleri henüz ilk aşamalarda olan ve ismini tam duyuramamış olan bu girişim, şirketin elektronik ticaret bölümünü yöneten eski bir Goldman Sachs yöneticisi olan Greg Tusar tarafından kuruldu .

Tagomi’nin piyasadan 15.5 milyon dolar topladığı ve bu desteğin ne kadarının Founders Fund’dan geldiğinin bilinmediği bildirildi. Ancak, şirketin bir ortağı olan Napoleon Ta’nın ismi yakın tarihli bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bilgilendirmesinde şirketin yöneticilerinden biri olarak geçmekte.

Firma, büyük miktardaki alış satış emirlerini bir çok borsada otomatik olarak yapan ticaret araçları kurarak kurallara baglı, düzenli bir formu olmayan, sadece sözlü güvencelere dayanarak kurulan karanlık bir yüzü olan tezgah üstü borsaları da kullanarak kripto para pazarının parçalanmasından faydalanmayı planlamakta .

Founders Fund şirketinin  kripto para endüstrisine yaptığı ilk yatırım bu değil.

Yaklaşık 3 milyar dolarlık bütçeye sahip olan firma bu yılın başlarında, doğrudan bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamış ancak detay vermemişti. Raporlara göre, firma yüz milyonlarca dolar değerinde bitcoin topladı.

Ayrıca, PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Thiel, bitcoin’in “dijital altın” olma potansiyeline açık ve rezerv paranın yerini alacağı konusunun ateşli bir savunucusu. Thiel, mart ayında New York Ekonomi Kulübü tarafından yapılan bir röportajda şöyle diyor:

“Eğer yatırım yapmak istesem şu anda Bitcoin’e uzun vadeli bir yatırım yaparım ve birkaç istisna harici diğer her şeye karşı şüpheyle yaklaşırım. İleride yalnızca bir adet çevrim içi varlık altına eşdeğer olacak ve bu yüzden siz de en büyük olanına oynamalısınız.”

Bitcoin’e yaptığı doğrudan yatırımlara ek olarak, Founders Fund , kripto para birimi hedging fonları olan Polychain Capital ve Metastable Capital‘ı destekleyerek dolaylı olarak sektöre adım attı. Firma ayrıca, menkul kıymet yönetmeliklerine uygun  kalarak gerçek dünya varlıklarının tokenize edilmesini sağlayan bir platform olan Harbour‘a da yatırım yaptı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment