Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Polygon’dan Büyük Yükseltme İçin 3 Teklif: MATIC ve Yeni Token’a Dair Detay Var!

Ethereum (ETH) katman-2 (L2) ölçeklendirme çözümü Polygon (MATIC) ağı, yaklaşan Polygon 2.0 yükseltmesi için üç değişiklik önerisinde bulundu.

Polygon Labs 14 Eylül tarihinde resmi blog sitesi üzerinden yayınladığı gönderide, ilk olarak haziran ayında duyurulan Polygon 2.0 yükseltmesi kapsamında üç teklif yayınladığını duyurdu. Söz konusu öneriler, 2.0 yükseltmesine dair ilk teklif paketi oldu

İlk teklif olan “PIP-17”, Polygon ekosistemindeki işlemler sırasında işlem ücreti ödemeleri için kullanılan MATIC’in yerini POL’ün almasına değindi. POL’ün aynı zamanda staking işlemleri için de kullanılabileceği ve MATIC ile 1:1 oranında dönüşümü destekleyeceği belirtildi. Açıklayama göre POL, zk (sıfır bilgi) tabanlı katman-2 zincirlerinden oluşan yeni nesil bir token’ı temsil ediyor.

Polygon MATIC’in POL’a dönüştürülmesine dair teklifini geçtiğimiz temmuz ayının ortasında yayınlamıştı.

Tekliflerden “PIP-18” olarak adlandırılan ikincisi Polygon 2.0’ın başlangıç aşamasını özetledi. Bu teklifin yayına geçirilmesi ile birlikte son kullanıcıların ve geliştiricilerin geçiş sırasında özel bir işlem yapmak zorunda kalmamasını sağlayacağı belirtildi.

Son teklif “PIP-19” ise ağ üzerinde MATIC’in POL’e dönüştürülmesi sırasında geriye dönük maksimum uyumluluk yakalamak üzerine kuruldu. Bu teklifin POL token’ına geçiş sonrasında akıllı sözleşmelerin değiştirilmesi gerekliliğini kaldırmayı amaçladığı ifade edildi.

Polygon Labs, 2.0 yükseltmesinin 2023 sonu, 2024 başı arasında gerçekleştirileceğinin planlandığını söylese de kesin bir tarih henüz kullanıcılarla paylaşılmadı.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %2,1 değer kazanan MATIC, yazım itibariyle 0,521 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!