Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple CEO’su Bitcoin’den ve Ethereum’dan Bahsetti, Çin’e Vurgu Yaptı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNN’de katıldığı programda Bitcoin ve Ethereum ile ilgili bir yorum yaptı. Kripto para madencilerinden bahseden Garlinghouse günümüzde BTC ve ETH ağlarındaki madencilik kapasitesinin yüzde 80’inin Çin merkezli olduğunu söyledi.

Çin’in Gücü

Bugün paylaştığımız Bitmain yazısında da belirttiğimiz üzere Çin, özellikle madencilik konusunda kripto para dünyasında oldukça önemli bir rol oynuyor. CoinShares tarafından yapılan araştırmalara göre günümüzde BTC ağındaki hash oranının yüzde 60’ından fazlası Çin’den geliyor.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNN’deki First Move adlı programa katıldı ve kripto para dünyasındaki gelişmelerden bahsetti. Garlinghouse program sırasında BTC ve ETH madencileri hakkında da bazı yorumlar yaptı.

Bitcoin ve Ethereum hakkında konuşan Garlinghouse, BTC ve ETH madencilerinin günümüzde büyük ölçüde Çin’de ikamet ettiklerini vurguladı. Program sırasında BTC ağındaki hash oranının büyük bir kısmının Çin kaynaklı olduğunu söyleyen Garlinghouse, ayrıca BTC ve ETH ağlarındaki maden kapasitesinin yüzde 80’inin Çin’den geldiğini vurguladı.

Program sırasında genel olarak Çin ve ABD gibi ülkelerden de bahseden Garlinghouse, Çin’in madencilik konusunda dünyaya adeta öncülük ettiğini belirtti. Kendisinin açıklamalarına göre ABD’nin bir an önce kripto para sektöründeki belirsizlikleri gidermesi ve rakipleriyle arasındaki farkı kapatması gerekiyor.

Garlinghouse’a Yanıt

Günümüzde BTC ve ETH madencilerinin büyük bir kısmının Çin’de ikamet ediyor olması birçok kripto para takipçisini endişelendiriyor. Bazı takipçiler Çinli madencilerin Bitcoin ağına bir saldırı düzenlemesinden dahi korkuyorlar.

Sektörün tanındık isimlerinden Tuur Demeester ise bu konuda biraz daha soğukkanlı olmayı öneriyor. Kendisinin görüşlerine göre maden havuzlarıyla tekil madencileri bir tutmamak gerekiyor. Demeester’e göre hash oranının büyük bir kısmının Çin merkezli olması, Çin’deki her madencinin Bitcoin’e saldırmaya razı olacağı anlamına gelmiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment