verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ruffer 740 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Satın Aldı

Yönetimi altında 20 milyar sterlinden fazla varlık bulunduran Ruffer, yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin (BTC) yatırımı yaptı. 15 Aralık günü 15 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığı açıklanan Ruffer’ın sahip olduğu BTC’lerin toplam değerinin 740 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Birleşik Krallık’ın yatırım devi olan Ruffer, 15 Aralık günü hissedarlarına gönderdiği bildiride Ruffer Investment Company’nin Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Ruffer’a bağlı fonlardan biri olan Ruffer Investment Company’nin yönetiminde 620 milyon dolar bulunuyor. Yatırım devi bunun %2.5’unu Bitcoin’e ayırdığını ve 15 milyon dolar değerinde BTC aldığını açıkladı.

Yüz milyonlarca dolarlık BTC rezervi var

16 Aralık günü ortaya çıkan bilgiler, Ruffer’ın BTC rezervinin 15 milyon dolar ile kısıtlı olmadığını gösterdi. CoinDesk editörü Zack Voell, şirketten gelen bir açıklamayı kaynak göstererek Ruffer’ın 740 milyon dolar değerinde bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı.

bitcoin-ruffer-yatirim-740-milyon-dolar
CoinDesk, 740 milyon dolarlık yatırımı doğruladı.

Ruffer’ın yönetimi altındaki 26 milyar doların yaklaşık %2.7’sini bitcoin’e harcadığı aktarıldı. Ruffer Bitcoin’in finans piyasalarındaki belli başlı risklere karşı güvence sunduğunu ifade etti. Artan enflasyon oranına karşı enflasyon aldığı düşünülen yatırım devinin altın pozisyonunu küçültüp bitcoin’e yönelmeye başladığı biliniyor. Şirket bu adımın “portföy çeşitlendirme amacıyla” atıldığını açıkladı.

15 milyon dolar mı, 740 milyon dolar mı?

15 Aralık’ta yapılan paylaşımlarda Ruffer’ın yaklaşık 675 milyon dolarlık bitcoin satın aldığı iddia edildi. Ardından bunun bir yanlış anlaşılma olduğu açıklandı ve bu sayı 15 milyon dolar olarak düzeltildi. 16 Aralık günü yapılan açıklamalar ise bu sayının 740 milyon dolar olduğunu gösterdi.

Voell’in paylaştığı bilgilere göre sorun Ruffer’ın yaptığı açıklamadaki belirsizlikten kaynaklandı. Şirket, ilk olarak bünyesindeki Ruffer Investment Company’nin bütçesinin %2.5’unu bitcoin’e ayırdığını açıkladı. Ardından gelen bilgilerle şirketin yönetimi altındaki tüm varlıkların toplam değerini kastettiği öğrenildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!