Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Bitwise’ın Yeniden Yaptığı Bitcoin Başvurusunu Kabul Etti: Onay Alabilecek Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitwise’ın güncellenmiş spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu resmi olarak kabul etti.

SEC 12 Temmuz tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı bildiride, varlık yönetim şirketi Bitwise’ın yakın zamanda geri çevrildikten sonra güncellenerek yeniden yollanan spot Bitcoin ETF başvurusunun incelemek üzere resmi olarak kabul ettiğini duyurdu.

Kabulün “Bitwise Bitcoin ETP Trust” olarak adlandırılan ETF’in listeleme onayı anlamına gelmediğinin altı çizildi. Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın başvurusunun ardından şansını yeniden deneyen Bitwise’ın Baş Yatırım Sorumlusu Matt Hougan, konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

BlackRock piyasaya giriş yaptığında onu dinlemelisiniz. Onlar dünyanın en büyük ETF ihraççısı, çok dikkatliler ve çok fazla bağlantıları var. Eğer bunun önemli bir sinyal olmadığını söyleseydim yalan söylemiş olurdum.

Yenilenen başvurunun gözetim anlaşması kısmına dair ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan Hougan, en başarılı başvurunun birden fazla noktaya odaklanması gerektiğini söyledi. Hougan, bu kapsamda Chicago Merchantile Exchange’in (CME) önemini ise şu sözlerle ifade etti:

En başarılı spot Bitcoin ETF başvurularının birden fazla analiz parçası içermesi gerekecek. Bu başvurular, Chicago Merchantile Exchange’e (CME) odaklanan analizleri içerir ve açıkçası gözetim-paylaşım anlaşmaları da oldukça ilginçtir.

Öte yandan Hougan, Bitwise’ın bu hususta çok daha bütünsel bir yaklaşım alacağını dile getirdi.

BlackRock hakkında yaptığı açıklamalarla yatırım şirketi ile benzer yol izlediği anlaşılan Bitwise’ın onay alma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülse de SEC’nin ETF konusundaki kararlılığı ihtimalleri düşürüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!