Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Yine Bekleneni Yaptı, Bitcoin ETF Kararlarını Erteledi: Bir Başvuru Bekliyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kararı açıklanmayan son üç spot Bitcoin ETF başvurusunun ikisinin sonucunu netleştirmeyerek ileri bir tarihe erteledi. 

SEC beklenen hamleyi yaparak karar bekleyen üç spot Bitcoin ETF başvurusundan iki tanesinin de sonuçlanma tarihini erteledi. Bloomberg analisti James Seyffart 30 Eylül tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Fidelity’nin “Wise Origin Bitcoin Trust”, Wisdomtree’nin “Wistdomtree Bitcoin Trust (BTCW) adlı spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanması ya da reddedilmesine yönelik kararın SEC tarafından bir kez daha ertelendiğini söyledi.

SEC daha önce de dev yatırım şirketleri BlackRock’ın “iShares Bitcoin Trust”, Invesco’nun “Invesco Galaxy Bitcoin ETF” ve Bitwise’ın “Bitwise Bitcoin ETP Trust” adı verilen spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararın da daha fazla araştırma ve inceleme talebi gerekçesiyle ileriki bir tarihe ertelendiğini belirtmişti.

Bir başvuru bekliyor

Henüz VanEck’in “VanEck Bitcoin Trust” spot Bitcoin ETF başvurusu hakkında bir karar açıklanmasa da SEC’nin erteleyeceği düşünülüyor. Bunun da ertelendiğinin açıklanması ile birlikte spot Bitcoin ETF onayının önümüzdeki yıla kalacağı tahmin ediliyor. SEC’nin karara ilişkin açıklamayı en geç 17 Ekim tarihine kadar yapması gerekiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!