Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Haber Geldi: Blackrock ve Dünya Devlerinin Bitcoin ETF Kararlarına Erteleme!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) BlackRock, Invesco, Bitwise ve Valkyrie’nin spot Bitcoin(BTC) borsa yatırım fonu (ETF) kararları ikinci kez ertelendi.

SEC, spot Bitcoin ETF’leri için vereceği nihai kararı ertelemeye devam ediyor. Düzenleyici kurum tarafından 28 Eylül günü yapılan resmi açıklamada, ilk olarak Valkyrie‘in spot Bitcoin ETF’i için yaptığı başvuru için erteleme kararı verdiğini duyurdu.

SEC daha sonra dev yatırım şirketleri BlackRock’ın “iShares Bitcoin Trust”, Invesco’nun “Invesco Galaxy Bitcoin ETF” ve Bitwise’ın “Bitwise Bitcoin ETP Trust” adı verilen spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararın da daha fazla araştırma ve inceleme talebi gerekçesiyle ileriki bir tarihe ertelendiğini belirtti.

Düzenleyici kurum Valkyrie tarafından oluşturulan “Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR)” dosyasına ilişkin yaptığı yorumda, işlemlerin başlatılmasının uygun olduğunu fakat bunun konu hakkında bir karara varıldığı anlamına gelmeyeceğini vurguladı:

Önerilen kural değişikliğinin ortaya çıkardığı yasal ve politik sorunlar göz önüne alındığında, şu anda işlemlerin başlatılması uygundur. Fakat inceleme sürecinin başlatılması, komisyonun ilgili konulardan herhangi biriyle ilgili olarak bir sonuca ulaştığını göstermez.

SEC, bu denli önemli bir konu hakkında karar verip kural değişikliği yapmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu vurgularken konu özelindeki “yorumculara” başvurular hakkında bazı sorular yöneltti.

Yöneltilen bu sorular arasında şunlar yer aldı:

  • “Yorumcular, sunulan başvurunun hileli ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanıp tasarlanmadığına ilişkin ne düşünüyor?”
  • “Yorumcular, Bitcoin piyasalarının likiditesi ve şeffaflığı ve Bitcoin piyasalarının manipülasyona yatkınlığı ile ilgili ne düşünüyor?”

SEC bununla birlikte ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in bu dev kurumlara gözetim ve paylaşım konusunda aracılık etmesinin dolandırıcılık ve manipülasyonların tespit edilip önüne geçilmesi konusunda yararlı olup olmayacağını sorularına ekledi.

SEC benzer soruları diğer kurumlar tarafından yöneltilen başvurular için de gündeme getirdi ve aynı süreçleri onlara da uygulama kararı aldı.

Yorumcuların geri bildirimde bulunmak için 21 günlük süreleri olacak. Ardından bu geri bildirimlerim tartışılıp tekrardan gözden geçirilmesi için ekstra 35 günlük bir süre daha tanınacak. Bu da spot Bitcoin ETF başvurularının en azından birkaç ay daha ertelendiği anlamına geliyor.

Bekleyen diğer ETF’ler

Öte yandan SEC’nin henüz herhangi bir karar vermediği ETF’ler de bulunuyor. SEC’nin mevcut durumda, Fidelity’nin “Wise Origin Bitcoin Trust”, Wisdomtree’nin “Wistdomtree Bitcoin Trust (BTCW)” ve VanEck’in “VanEck Bitcoin Trust” spot ETF başvuruları için yakın zaman içerisinde karar vermesi bekleniyor.

SEC kısa süre önce hem Ark Invest ve 21Shares’in ortak “ARK 21Shares” spot Bitcoin ETF başvurusunu hem de Global X Bitcoin Trust ETF kararını ertelemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!