Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Bitcoin Ardından İki Önemli Ethereum ETF Kararına da Erteleme!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), iki farklı spot Ethereum (ETH) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun kararını erteledi. 

SEC, Ark Invest ve 21Shares’in ortak “ARK 21Shares” spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusunu hem de Global X Bitcoin Trust ETF kararını ertelemesinden saatler sonra spot Ethereum ETF’leri içinde aynı kararı aldı.

Düzenleyici kurum tarafından 27 Eylül günü yapılan açıklamada, ARK 21Shares Ethereum ETF ve VanEck Ethereum ETF başvurularına ilişkin kararın ertelendiğini duyurdu. SEC, yeni karar tarihi olarak 26 Aralık gününü işaret etti.

SEC, bu denli önemli bir konu hakkında karar verip kural değişikliği yapmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı:

Komisyonun önerilen kural değişikliğini ve burada gündeme getirilen konuları değerlendirmek için yeterli zamansa sahip olmalıdır. Önerilen kural değişikliği hakkında işlem yapmak için daha uzun bir süre araştırma yapmaya devam etmeyi uygun buluyoruz.

SEC’nin söz konusu başvuruları onaylamak ya da reddetmek için 240 günü bulunuyor. Bu da ertelenen gün baz alındığında ARK ve VanEck’in Ethereum ETF başvuruları için Mayıs 2024 tarihini işaret ediyor.

Düzenleyici kurum kısa süre önce yaptığı benzer bir açıklamada ARK Invest 21Shares spot Bitcoin ETF kararını 10 Ocak 2024 tarihine, Global X Bitcoin Trust ETF kararını ise 21 Kasım 2023 tarihine ertelediğini duyurmuştu.

Şimdiye kadar hiçbir spot Bitcoin veya Ethereum ETF’ini onaylamayan SEC, halihazırda BlackRockFidelity, WisdomTree ve Bitwise gibi trilyon dolarlık şirketlerini başvurularını incelemeye devam ediyor.

Piyasa analistleri, bu başvuru kararlarının da aynı şekilde erteleneceğini düşünüyor. Düzenleyici kurumun ekim ayı içerisinde birçok spot ETF başvurusuna karar vermesi gerekecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!