Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Ethereum İçin Pozitif Bir Adım Daha Geldi: Soruşturma Sonlandırıldı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Consensys şirketine karşı Ethereum hakkında başlattığı soruşturmadan vazgeçti.

MetaMask’ın geliştirici şirketi Consensys Software tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, SEC’nin icra bölümünün kendilerine açtığı Ethereum 2.0 soruşturmasını sonlandırdığına yer verildi.

Şirketin X hesabından yapılan paylaşımda, “Ethereum SEC’ten kurtuldu” ifadelerine yer verilirken kararın menkul kıymet tartışmalarına bir son verebileceği belirtildi:

Bugün, Ethereum geliştiricileri, teknoloji sağlayıcıları ve endüstri katılımcıları için büyük bir kazanımı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: SEC’in Uygulama Bölümü, Ethereum 2.0 ile ilgili soruşturmasını kapattığını bize bildirdi. Bu, SEC’in ETH satışlarının menkul kıymet işlemleri olduğu iddiasıyla suçlamada bulunmayacağı anlamına geliyor.

Neler yaşanmıştı?

SEC, Ethereum’u bir menkul kıymet olarak işaret ederek Consensys’a dava açmıştı. Bu dava ilk günden beri tartışmaların merkezinde yer alırken kısa süre sonra harekete geçen Consensys cephesi, SEC’ye karşı dava açarak kurumun tutumunu sert eleştirmişti.

Aylardır devam eden ve bilinmezliklerle dolu olan bu sürecin ardından geri adım atan taraf SEC oldu ve davayı kendi rızasıyla düşürdü. Spot Ethereum ETF’leri için nihai onaya haftalar kala atılan bu adım, Ethereum ve yatırımcıları için pozitif bir gelişme olarak yorumlandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!