Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Terra Kurucusu Do Kwon’un Kripto Cüzdanını Bulan 2 Kişiye Ödül: Elon Musk’ın da Aranıyor!

Veri pazarı kapsamında 2 blockchain araştırmacısına ödül verilirken Elon Musk ve FTX hackerının da yer aldığı birçok cüzdan aranıyor.

Yakın zamanda veri pazarını başlatan on-chain analitik platformu Arkham Intelligence, 24 Temmuz itibariyle ilk av ödülünü iki blockchain araştırmacısının kazandığını belirtti. Araştırmacılar, Do Kwon’un Terra (LUNA) kurucusu kripto cüzdanlarına dair buldukları kanıtı, yaklaşık 5.000 dolar değerinde 9.519 Arkham’ın yerel token’ı ARKM karşılığında sattı.

Mevcut durumda Karadağ’da evrakta sahtecilik suçundan dolayı 4 ay hapis cezası almış olan Kwon, hapisteyken dahi kendisi ve Luna Foundation Guard’ın (LFG) kontrolü altındaki bir kripto para cüzdanından 154 milyon dolar değerinde 5.292 Bitcoin’i (BTC) başka bir cüzdana aktararak kripto para kullanıcılarını şaşkınlığa uğratmıştı. Ancak bu transferin sorumlusunun Do Kwon olmayabileceği de belirtilmişti.

Siber saldırganlar veri pazarının yıldızı oldu

Arkham Intelligence’ın başlattığı veri pazarı, Arkham yöneticilerinin veya kripto kullanıcılarının istedikleri verilere karşılığında ödemeyi kabul ettikleri tutarı diğer kullanıcılarla paylaştıkları bir piyasa görevi görüyor. Platformda talep edilen bilgiler arasında, birçok varlık yöneticisine ait kripto cüzdanlarının, hackerlara ait cüzdanların veya bazı balina cüzdanlarının bulunduğu görülüyor.

Platformda toplamda 26 ödül avı bulunurken ödüllerin 100 bin ARKM ile 1.000 ARKM arasında değiştiği tespit edildi. Siber saldırganlar, başlarına konulan yüksek ödüllerle listenin yıldızları oldular.

“Arananlar listesinin” başında 52 bin dolar değerinde 100 bin ARKM’lik ödülüyle iflas eden kripto para borsası FTX’ten 420 milyon dolar değerinde varlık çalan siber saldırgan bulunuyor. Avı başlatan kullanıcı, ilgili saldırganın kimliğini 23 gün içerisinde bulunmasını talep ediyor.

En çok arananlar listesinin ikinci sırasını ise geçtiğimiz yıl kripto piyasa yapıcı Wintermute’tan 160 milyon dolar değerinde varlık çalan saldırgan işgal etti. Ödül avının sahibi, saldırganın kimlik bilgilerini getiren kullanıcılara 25 bin doların üzerinde değere sahip 50 bin ARKM ödemeyi taahhüt etti.

Elon Musk ve MicroStrategy de listede

FTX ve Wintermute saldırganlarının yanı sıra kripto para piyasasının “rockstarı” sayılabilecek Elon Musk ve Michael Saylor’un şirketi MicroStrategy de ödül avı panosunda yazılı isimler arasında yer alıyor. Elon Musk’ın kripto cüzdanlarının bulunmasını isteyen bir kullanıcı, ödül avcılarına yaklaşık 525 dolar değerinde 1009 ARKM vadederken MicroStrategy cüzdanlarının başına, 784 dolar değerinde 1.509 ARKM ödül koyulduğu görüldü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!