verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Thomas Lee, Bitcoin’in Consensus’dan Beklenen Yükselişi Neden Sağlayamadığını Açıklıyor

Fundstrat’ın kurucusu Thomas Lee, Consensus 2018 konferansından sonra Bitcoin’in yükseliş yapacağı yönündeki tahmininin gerçekleşmediğini açık bir şekilde onaylayıp bu durumun ”çok heves kırıcı” olduğunu belirtti.

Consensus bu hafta içerisinde 14 ve 16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Bu seneki Consensus, geçen sene olana kıyasla 3 katı fazla katılıma ev sahipliği yapıp bir bakıma kripto para ve blockchain teknolojisine doğru artış göstermekte olan ilginin de ispatını sağladı diyebiliriz. Bu sebeple Thomas Lee geçen hafta boyunca fiyatlarda bir artış olacağı tahmininde bulunmuştu. Maalesef ki bu gerçekleşmedi.

Lee, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geçtiğimiz hafta içerisinde kendisinin de tahminde bulunduğu gibi bir artış göstermeme nedenlerini sıralamak için Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Lee bu haftanın, konferans esnasında vuku bulan çeşitli kurumsal şirketlerin teknolojiyi benimsediği haberleri ve altyapı gelişmeleri ile dolu ”genel olarak kripto paralar için olumlu bir hafta” niteliği taşıdığını belirtti.

Geçen sene Bitcoin’in 20. ve 25. Mayıs tarihleri arasında yaşadığı 1.35 katlık büyümeyi göz önüne alırsak, 2017 konferansı sonrasında yaşanan artış maalesef ki 2018 konferansında yaşanmadı. Geçen seneki artış 2000 dolar seviyelerinden 2700 dolar seviyelerine çıkmış ve daha sonrasında 2500 dolar civarlarında sabitlenmişti. Bu yıl ise Bitcoin, daha konferans olmadan bile ciddi bir ayı piyasası (piyasalardaki düşüş) ile karşı karşıyaydı ve hafta boyunca bunu toparlayamayıp 8200 dolar civarlarında inip inip yükselmeye devam etti.

Lee kripto para birimlerinin ”düzenleyici risklerin tehdidi” ve finansal kurumlardan kaynaklı düşmanca bir tavır kombinasyonu sebebiyle kan kaybetmekte olduğunu belirtti. Konferans esnasında topluluğun inancını güçlendirmek için konuşma fırsatı verilen Lee şunları aktardı:

”Konferanslar topluluk için merkezi bir yerde bir araya gelip topluluğa yeni katılan temsilcilerle tanışmak için bir fırsattır. Ve görünen şu ki ”akıl sağlığı testi” artı ”taze ilgi”, kripto para topluluğunun inancını güçlendirmesi konusunda gayet yeterli.”

Bu toplanmanın neden ”Consensus sell-off” durumuna dönüşmediğinin sebeplerini sıraladı. Kurumsal yatırımcıların gözleri önünde, Japon Nomura bankasının dijital varlıkların korunması ve gözetimi konusunda Ledger ve Global Advisors kurumları ile çalışacağını duyurması gibi büyük ortaklıklar bile sağlandı.

Lee, SEC gibi kurumsal düzenleyici tarafların yaptırım ve kurallar çerçevesi konusunda bir sonuca ulaşması gerektiğini ve kurumların bizzat kendileri tarafından, kültürel satın alma ve ortaklıkların gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Lee ayrıca, fiyatlarda artış yaşanmasını sağlamak için ”Blockchain iyidir güzeldir ama kripto paralar kakadır pistir” düşünce yapısının kırılması gerektiğini de belirtti.

Bir çok kurumsal hizmet sağlayıcısının ve saklama ile gözetme çözümlerinin piyasaya sürüldüğünü ve bunun piyasada ilerleme olduğunun göstergesi olduğunu belirten Lee, buna rağmen şu ifadelerde bulundu:

”Kripto para birimlerinin hala içsel direnç ve geleneksel finans kurumları ile alakalı sıkıntılardan muzdarip olduğu açık. Kurumsal bankalar veya yatırımcılarla olan bir çok konuşmamızda bazı spesifik grupların ciddi bir şekilde katkı sağlayabileceğini ve bu işe kendini adayabileceğini tespit ettik ancak kripto/blockchain konusunda geniş bir dahili kabul hala bir çok engel ile karşı karşıya.”

Lee, şu an devam etmekte olan katılımın büyük bir kısmının finansal kurum ve kuruluşlar olmasının da ümit vaat eden bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Lee tarafından da söz edildiği üzre Zcash [ZEC] , Winklevoss ikizleri tarafından işletilen Gemini kripto para borsasında listelenmesinden dolayı ciddi anlamda bu hafta artış yaşayan kripto paraların başını çekiyordu. Consensus bu topluluk için güzel bir büyüme sağladı.

Lee, Bitcoin’in çok kereler ”sıkıcı” olmakla yaftalanmasına ve bir çok kurum tarafından ”sıradaki bitcoin” arayışının başlamasına rağmen, Bitcoin’in hala büyük kurumsal ticari işlemler için Ethereum ile birlikte en büyük iki seçenekten birisi olarak kalmaya devam edeceğini belirtti.

Lee Konferans esnasında sonuç olarak şunlar dile getirdi:

”Konferans sırasında herhangi bir Consensus artışı yaşanmamış olsa da, kripto para birimlerine olan inancımız daha da güçlendi.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment