verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye’de Bitcoin Kullanım Oranı Yüzde 0.7

Türkiye’de Dünya’nın geri kalan birçok ülkesindekine kıyasla çok daha fazla sayıda kripto para yatırımcısı bulunuyor. Ama ülkedeki kripto para kullanım oranının tam olarak kaç olduğu hala büyük bir merak konusu.

Paribu CEO’su Yasin Oral ve Akademetre’nin kurucusu Halil İbrahim Zeytin bugün oldukça önemli bir basın duyurusu düzenliyorlar. Bunun önemli bir basın duyurusu olduğunu düşünüyoruz çünkü bu etkinlikte “Türkiye’de yapılmış en kapsamlı” kripto para araştırmasının sonuçları paylaşılıyor.

Bugünkü etkinlikten bir görsel, Halil İbrahim Zeytin (solda), Yasin Oral (sağda)

Türkiye’de şu ana dek kripto para kullanımıyla ilgili birkaç farklı çalışma yapıldı. Bu noktada aklımıza ilk olarak Statista’nın geçen yıl yaptığı ve birkaç farklı kıtayı kapsayan anket geliyor. Günümüzde de sıkça atıf alan bu ankette Türkiye’deki kripto para kullanımının yüzde 20 seviyesinde olduğu öne sürülüyordu.

Statista tarafından paylaşılan veriler

Paribu’nun bu sabah düzenlediği basın duyurusunda ise ortaya çok daha farklı bir tablo çıktı. Türkiye’de şu ana dek yapılmış en kapsamlı kripto para çalışması olduğu öne sürülen bu çalışma, ülkemizdeki kripto para kullanım oranının yüzde 20’ye yakın bile olmadığını gösteriyor.

Çalışmayı Nasıl Yaptılar?

Paribu’nun ev sahipliğinde düzenlenen bu basın duyurusu bugün saat 10 sularında başladı. Akademetre Araştırma Şirketi kurucusu Halil İbrahim Zeytin ile Yasin Oral, etkinlik başladıktan kısa süre sonra yaptıkları çalışmada kullandıkları metotları paylaşmaya başladılar.

Şu ana dek Türkiye’de yapılmış kripto para çalışmalarında “birbiriyle çelişen” birçok bilginin yer aldığını söyleyen ikili bu çalışmaların doğruları yansıtmadığını öne sürüyor. Yerel kripto para sektörüne dair gerçekçi bilgiler edinmeye çalışan bu iki, 12 ili kapsayan geniş bir çalışma yaptı.

Araştırmacılar X, Y ve Z kuşağı olmak üzere üç ayrı kuşak belirleyerek bu illerdeki vatandaşları bu kuşaklara uygun olacak şekilde ayırdı. Araştırma sırasında 6 bin 253 haneyle görüşüldü ve araştırmaya dahil olan vatandaşların motivasyon unsurlarının neler olduğu soruldu.

Etkinlikte paylaşılan bilgilere göre bu araştırma Kovid-19 engeline rağmen online ortamda da yapılmadı. Bunun sebebi ise online ortamda yapılacak bir anketin doğru bir sonuç vermeme ihtimaliydi. Araştırmanın videolu görüşme yoluyla yapıldığını söyleyen ikili bunun şu ana dek Türkiye’de yapılmış en geniş kapsamlı araştırma olduğunu söylüyor.

Kripto Para Kullanım Oranı

Kripto paralar anonim oldukları için zaten Dünya’da tam olarak kaç tane kripto para kullanıcısı olduğunu bilmek pek mümkün değil. Hal böyleyken Türkiye’deki kripto para yatırımcısına dair de hala uzlaşılmış bir veri yok gibi görünüyor. Her ne kadar BtcTurk gibi borsaların 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduklarını bilsek de bu veriler henüz net bir sonuca varmak için yeterli değil.

Bugünkü basın duyurusunda Türkiye’deki kripto para kullanım oranıyla ilgili paylaşılan bilgiler oldukça ilgi çekici. Çünkü bu araştırmada elde edilen veriler Türkiye’deki kripto para kullanım oranının yüzde 20 değil yüzde 0.7 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Türkiye’deki kripto para kullanım oranı

Buna karşılık olarak Türkiye’de kripto paraları hiç duymamış olanların oranının yüzde 84.1 olduğunu görebiliyoruz. Kripto para kavramını duymayıp Bitcoin kavramını duyanların oranı yüzde 7.4, her ikisini de duyanların oranı ise yüzde 8.5 seviyesinde.

Kullananlar Ne Diyorlar?

Paribu ve Akademetre ortaklığında açıklanan bu sonuçlar Türkiye’deki kripto para kullanımının aslında zannedilenden çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Fakat kripto para kullanan yüzde 0.7’lik kesim kripto paralardan genel olarak memnun gibi görünüyor. Çünkü hem X, hem Y hem de Z kuşaklarına yapılan anket, bu kuşaklara dahil vatandaşların kripto para kullanımından genel olarak memnun kaldıklarını gösteriyor

Kripto paralardan memnuniyet oranı

Bunun yanı sıra Türkiye’deki vatandaşlar (hem kullanan hem kullanmayan) kripto paralara genel olarak güveniyorlar gibi görünüyor. BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve İstanbul Üniversitesinden Doç. Dr. Haluk Zülfikar kısa süre önce ortak bir canlı yayına katıldılar ve Türkiye’deki insanların kripto paralara artık daha fazla güven duymaya başladıklarını açıkladılar. Paribu’nun yaptığı araştırmalarda da bununla uyumlu bir sonuç elde edildi ve Türkiye’de her üç vatandaştan birinin kripto paralara güvendiği öğrenildi.

Türkiye’de kripto paralara güven oranı
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment