Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Milyarder Mike Novogratz’dan Ripple’a Övgü, SEC Başkanına Eleştiri!

Ünlü milyarder Mike Novogratz, Ripple’ı (XRP) överken kripto para karşıtı tutumu nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’i eleştirdi.

Glaxay Digital CEO’su Mike Novogratz 20 Temmuz tarihinde CNBC’de yayınlanan bir röportajda, geçtiğimiz hafta SEC-XRP davasında alınan kararın kripto para ekosistemi için oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

XRP’nin belirli senaryolarda menkul kıymet sayılmayacağına hükmeden kararın Ripple ve kripto para ekosisteminin gelişimi ve ilerlemesi için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Novogratz şu ifadelerde bulundu:

Bu Ripple ve kripto para topluluğu için büyük bir galibiyet oldu.

Gary Gensler’in kripto para regülasyonu konusundaki haksızlığının açıkça ortaya çıktığını dile getiren Novogratz, SEC başkanı tarafından regülasyonların açık olduğuna dair yapılan söylemlerin ise gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Ancak Gensler’in pozisyonu gereği yatırımcı korumasını ön planda tutuyor olmasının doğal olduğunu esasından kriptodan nefret etmiyor olabileceğini de belirtti.

Yine Bitcoin tavsiyesi geldi

Bunun yanı sıra Elizabeth Warren gibi çeşitli senatör ve temsilcilerin kripto paralara karşı olduklarını buna rağmen Ritchie Torres gibi kripto dostu temsilciler de bulunduğunu dile getirdi. Bu noktada Novogratz kripto ekosistemi ve kripto karşıtı kongre üyeleri arasında gerilimin arttığını ifade etti.

Öte yandan hükümetin para politikalarına değinen Novogratz, hükümetlerin doğası gereği fazla para harcamaya müsait olduklarını ve bu harcamaların negatif taraflarının halka yansıtıldığını ima etti ve şu ifadeleri kullandı:

Hükümetler para harcamayı sever ancak uzun vadede birilerinin bunun bedelini ödemesi lazım bu yüzden Bitcoin, altın ve gümüşü aynı keseye koyuyorum.

Ayrıca artık altı ay öncesine göre Bitcoin ile ilgili daha rahat hissettiğini dile getiren Novogratz, bunu Bitcoin’e karşı piyasa ilgisinin giderek büyümesine gündemde olan spot Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) başvurularına bağladı.

Novogratz, geçtiğimiz hafta 1 trilyon doları aşan ABD ulusal borcuna atıfta bulunarak yatırımcıları Bitcoin satın almaya yöneltmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!