verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin: Ethereum Ağına Sharding Bazlı Ölçekleme İyileştirme Sistemi Geliyor

Kurucu ortak Vitalik Buterin’in 30 Nisan’da Twitter’dan duyurduğu üzere, Ethereum’un hareket işleme sistemi, “sharding” (veri bölme) adı verilen yöntemin kullanımıyla birlikte önemli ölçüde hızlanabilir.

Buterin, pazartesi günü attığı tweet’te kısa ve öz olarak “Sharding geliyor.” demişti.

Devamında, bir Reddit gönderisinde ve attığı diğer tweet’lerde bu yeni teknoloji için bir kavram kanıtı sunan Buterin, sharding’e ilişkin “fikir paketi”nin Ethereum üzerine uygulanmak için “oldukça uygun” olduğunu belirtti.

Sharding, bir blockchain’in işleyebileceği işlem sayısını artırmanın bir yöntemi. Birden fazla ağ bilgisayarı, “on-chain” olarak kullanılmak üzere tasarlanıyor, işlemin iş yükünü aralarında bölüşüyor ve aynı süre içinde daha fazla işin yürütülmesini sağlıyor.

Buterin, bilgisayar grupları arasında bölünmüş durumdaki “shard” bloklarını işlemek için harcanan sürenin yaklaşık on saniye olacağını söylüyor. Dün başlattığı bir tweet dizisinde ise şöyle devam ediyor:

“Bu noktada fikirlerin kesinleştiğini söyleyemem, ancak bence fikir paketi oldukça iyi kurulmuş. Son araştırmalar, ölçeklendirme ve gecikmeyi (yani blok işlem zamanını) azaltma hakkındaki mevcut düşüncelerin bir araya getirilmesinden oluşmuş.”

Aynı dizide, “Tek çelişkili ilke, tek bir zincir üzerindeki eşdeğer özelliklere maksimum seviyede yaklaşılması.” dediği de görülüyor.

Ethereum geliştiricileri, bir süredir on-chain bazında ölçekleme konusunu iyileştirmenin yollarını arıyorlar; bunun Visa gibi resmi ödeme işlemcileriyle rekabet etmeyi kolaylaştıracağını öngörüyorlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment