Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Worldcoin (WLD) Arjantin’in Radarında: Soruşturma Açıldı!

Güney Amerika ülkesi Arjantin, ChatGPT’nin kurucusu Sam Altman’ın Worldcoin (WLD) projesi hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Kripto para piyasasının en tartışmalı altcoinlerinden Worldcoin’e bir soruşturma da Arjantin’den geldi. Arjantin 7 Ağustos tarihinde yayınladığı bildiride, Kamu Bilgilerine Erişim Ajansı’nın (AAIP) insanların göz bebeklerini taramaya dayalı bir kimlik doğrulama projesi olan Worldcoin’i incelemek için projenin arkasındaki Worldcoin Vakfı’na bir soruşturma başlattığını açıkladı.

AAIP’nin kişisel verilerin toplanması, depolanması ve kullanımıyla ilgili süreçleri ve uygulamaları detaylı bir şekilde analiz etmeyi ve tespit edilen herhangi bir sorunu ele almak için belirli önlemler almayı planladığı aktarıldı.

Ülkenin başkenti Buenos Aires’te ve diğer şehirlerinde birçok kişinin WLD ödülü karşılığında göz bebeklerinin tarandığı belirtildi. Worldcoin’in normal şartlar altında AAIP’ye kayıt olması, bilgi toplanması, kullanım amaçları, depolama süresi ve depolama şekli hakkında regülatöre bilgi vermesi gerektiği ifade edildi. Worldcoin’in mevcut durumda AAIP tarafından ortaya koyulan çeşitli güvenlik standartlarına uygun olup olmadığının henüz doğrulanmadığı vurgulandı.

Hükümete göre bu olay kişisel verilerin korunması hakkındaki mevcut yasal çerçevenin güçlendirilmesi gerektiğine dair bir işaret oldu. Vatandaşların, özellikle biyometrik veriler gibi kişisel verilerini sağladıklarında bu verilerin hangi amaçla kullanıldığını bilme hakkına sahip olduklarının altı çizildi.

Worldcoin konu hakkında basına verdiği bir demeçte, projenin Arjantin kişisel veri koruma yasalarına ve diğer tüm yönetmeliklere uygun olduğunu söyledi.

Worldcoin çıkışı ile birlikte kripto para ekosisteminde büyük tartışmalara vesile olmuştu. Fransa, İngiltere ve Almanya proje üzerinde inceleme başlattıklarına duyurmuştu. Kenya’nın da ay başında projeye dair kamuoyu ilgisi artınca askıya alma eylemi gerçekleştirdiği belirtilmişti.

CoinGecko verilerine göre ihraç olduğu günden bu yana %22 değer kaybeden WLD, son 24 saat içerisinde %6,1 düşüş yaşayarak yazım itibariyle 1,70 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!