Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

(XMR) Monero

[one_fifth padding=”5px 5px 5px 5px”]

Başlangıç Tarihi:
02/06/2014
Twitter:
@monerocurrency
Website:
Monero
Kapasite:
Bilinmiyor

[/one_fifth]

[four_fifth_last padding=”5px 5px 5px 5px”]

Hakkında

Monero (XMR), CryptoNote algoritması tabanlı alternatif bir kripto para birimidir. Temelinde Proof of Work’e (PoW) dayanır ve düzgün bir şekilde değişen blok ödülüne sahiptir. Zorluk her bloğu 60 saniye blok hedefi ile geciktirir.

Monero ayrıca gizliliğinizi korumak adına kullanıcıların izlenebilir olmayan işlemler yapmasına izin veren bir “Ring Signature” sistemi kullanır.

Özellikleri

Gizlilik (İzlenemeyen Ödemeler, Bağlanılamaz İşlemler)

Monero, ilk değişiklikler (blok zamanı ve emisyon hızı) haricinde CryptoNote protokolünü kullanır. Protokolün kendisi “Ring Signature” sistemine (Daniel J. Bernstein’ın Twisted Edwards eğrisindeki Curve25519 + Ed25519 Schnorr imzaları) ve gizli adreslere dayanmaktadır. Sonuç, yoğun bir şekilde test edilmiş algoritmalara dayanan pasif, merkezi olmayan bir karışımdır.

Merkeziyetsizcilik 

Akıllı madencilik özelliği, Satoshi Nakamoto’nun oluşturduğu gerçek bir p2p (peer to peer) para biriminin orijinal vizyonunu takip ederek oluşturduğu ve madencilik çiftliklerinin ve havuz madenciliğinin fiili merkezileştirilmesinden uzak bir şekilde kullanıcının bilgisayarında şeffaf CPU madenciliğine izin veriyor.

Ölçeklenebilirlik

Monero’nun kodlanmış bir sınır yoktur, yani bitcoinde olduğu gibi ölçeklenebilirliği önleyen 1 MB’lık bir blok boyutu sınırlaması yoktur.

Grafik


[/four_fifth_last]