verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

XRP Balinalarının “Soyu Tükeniyor”: Bu Durum XRP İçin Ne Anlama Geliyor?

Ripple’a açılan dava, XRP yatırımcılarının kısa sürede çok fazla kötü haber almasına neden oldu. Özellikle ilk hafta kötü haberler altında boğulan XRP yatırımcıları, seriyi bugün duyulan  Grayscale gelişmesi ile devam ettirdi. Gelen kötü haberlerin doğal bir sonucu olarak ise XRP balinalarının sayısında önemli bir gerileme olduğu ortaya çıktı.

XRP balinalarının sayısında çarpıcı düşüş 

CoinMetrics verilerine bakıldığında 1 milyon veya daha fazla XRP tutan cüzdanların sayısında önemli bir düşüş yaşanıyor. CoinMetrics,  XRP balinalarının sayısında aslında SEC’nin dava haberinden önce başlayan bir düşüş olduğunu ortaya koymakta.

Buna rağmen SEC haberi ile beraber bu düşüş hızlandı ve 21 Aralık tarihinde 1.721 olan XRP balinalarının sayısı 3 Ocak tarihi itibarıyla 1.567’ye geriledi.

XRP

Altcoinler yükselirken XRP yerinde saydı 

Kripto para piyasasının toparlanmaya başladığı ve Ethereum (ETH) fiyatının 1.000 dolar üzerine çıktığı son günlerde XRP’nin hala yer yer kızıla çalmasının sebebi balinaların satışı olabilir. XRP’yi delist eden veya ABD’li kullanıcılar için alım satımını durduran borsaların arasında Coinbase, Bitstamp, Binance.US, Bittrex ve neredeyse önde gelen bütün platformlar katıldı. Borsalara ek olarak Grayscale gibi yatırım fonları ve Jump Trading gibi piyasa yapıcıların cephesinden de kötü haber geldi.

Balinaların sayısında yaşanan bu azalma aslında ağın daha merkezsiz ve manipülasyondan uzak hale geldiğinin işareti olarak görülebilir. Balinaların sirkülasyondaki XRP miktarının büyük kısmını elinde tutması, bireysel yatırımcılar ne yaparsa yapsın fiyat üzerindeki etkilerini arttıracaktır. Bunun tam tersinin yaşanması ise gücü yeniden bireysel yatırımcılara verebilir.

XRP’ye yönelik kötü haberler bitmiyor 

Bütün bunların ışığında XRP balinalarının sayısında yaşanan düşüş, makul gözüküyor. Ripple açılan bu davanın en çok “masum XRP yatırımcılarına” zarar verdiğini belirterek SEC’i eleştirse de eldeki veriler balinaların da bu durumda ciddi zarar ettiğini gösteriyor. 5 Ocak tarihinde gündeme yansıyan Ripple’a Tetragon tarafından dava açılması haberi ise işleri daha karmaşık bir hale getirebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!