Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Seçimlerinde Bitcoin Rüzgarı Esiyor: Yeni Başkan Adayından Koruma Sözü

ABD’nin Florida eyaletinde görev yapan Vali Ron DeSantis, adaylığını koyduğu başkanlık yarışında Bitcoin’i (BTC) koruyacağını vadetti.

DeSantis 25 Mayıs tarihinde ünlü girişimci Elon Musk ile birlikte yaptığı internet yayınında, 2024 ABD başkanlık seçimlerinde aday olacağını belirterek seçim kampanyasını başlattı. DeSantis kampanya çalışması sırasında, mevcut hükümetin kripto para piyasasını engellemeye çalıştığını dile getirerek seçilmesi durumunda Bitcoin’i koruyacağını belirtti.

Vali, kripto para birimlerini engellemeye çalışmanın bir özgürlük ihlali olduğu dile getirdi. Kongre’nin Bitcoin’i asla ele almadığını ve bunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi bürokrasi organlarının halletmesini umduğunu ifade eden DeSantis, Biden hükümetinin bir dönem daha seçilmesi durumunda Bitcoin’i tamamen yok edebileceklerini öne sürdü.

Bitcoin’in toplum üzerinde daha fazla kontrol amaçlayan hükümet tarafından bir tehdit olarak görüldüğünü savunan DeSantis, Bitcoin karşıtları için “merkezi planlamacılar” yakıştırmasını yaptı. Vali, konuşmasında şu ifadelerde bulundu:

İnsanların bu alanda yaptıkları her şeyi kontrol etme isteğim yok. Bitcoin onlar için tehdit oluşturuyor, onu mevcudiyetin dışında tutmaya çalışıyorlar.

Bunun yanı sıra sektörde bazı riskler bulunduğunu kabul eden DeSantis, buna karşın kullanıcıların kendi kararlarını verebilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Bitcoin kullanan insanların zeki ve becerikli olduğunu bu noktada kendi risklerini yönetebileceklerine güvendiği de Vali’nin söylemleri arasında yer buldu.

Öte yandan Florida’da Dijital Merkez Bankası Parası (CBDC) faaliyetleri yürütülmesini engelleyen bir yasa tasarısına imza attığı bilinen vali, bu kararın nedeninin CBDC’lerin art niyetli amaçlarla kullanılmaya oldukça müsait olduğunu belirtti.

Bitcoin ve kripto para piyasasının ABD’nin yeni başkan adaylarının söylemlerinde kendisine sıkça yer bulduğu görüldü. Robert F. Kennedy Jr. ve Vivek Ramaswamy de Bitcoin ve kripto para piyasasının regülasyon konusunda daha özgürleştirileceğini dile getirmişti. Adayların Bitcoin aracılığıyla siyasi bağış kabul etmesi de dikkat çeken detaylar arasında yer almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!