Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın Fiyatının Neden Düştüğünü Erkan Öz Açıkladı

Ons altında Rusya’dan gelen aşı haberinin ardından 1.890 dolar seviyesine kadar düştü. Fakat altın piyasası aradan geçen birkaç saat içerisinde sakinleşmeye başladı ve altın yeniden yükselişe geçti. An itibarıyla altın ons bazındaki fiyatı 1.920; gram bazındaki fiyatı ise 448 lira.

Finans dünyasının uzman ismi Erkan Öz bu sabah YouTube kanalından yeni bir video yayınladı ve altın fiyatındaki düşüşü yorumladı. Erkan Öz bu videosunda uzun ve kısa vadeli altın yatırımcılarını nelerin beklediğini açıkladı.

Altın Fiyatındaki Düşüşü Ne Tetikledi?

Erkan Öz altın fiyatındaki düşüşü yorumladı ve bu düşüşe yol açan 3 temel sebep olduğunu söyledi. Bunlardan bir tanesi artık tahmin edilebileceği üzere Rusya’dan gelen aşı haberiydi. Rusya’nın Koronavirüs aşısını bulduğunu açıklaması, Vladimir Putin’in bu aşıyı kendi kızının da kullandığını duyurması piyasalarda şok etkisi yarattı. Bunun sonucunda gerek altın gerek kripto para piyasalarında sert bir düşüş görüldü.

Altın fiyatındaki düşüşün bir diğer sebebi ise Trump yönetiminin son zamanlarda izlediği politika oldu. ABD’deki demokratlar vatandaşlara Koronavirüs döneminde yardım edebilmek için 3.4 trilyon dolarlık bir destek paketinin hazırlanmasını istiyorlar. Trump yönetimi ise bu teklife yanaşmıyor ve 1 trilyon dolarlık bir paketin yeterli olacağını düşünüyor. Erkan Öz’ün görüşlerine göre yatırımcılar, ekonomiye önerilenden 2.4 trilyon dolar daha az para enjekte edileceği için altın ve Bitcoin gibi ‘güvenli limanlardan’ uzaklaşıyorlar. Bu da bu varlıkların değer kaybı yaşamasına yol açıyor.

Ons altın fiyatının aniden düşüşe geçmesine yol açan bir diğer şey ise ABD’deki gerçek faiz oranları oldu. Erkan Öz, ABD’deki 10 yıllık reel faiz oranlarının 6 Ağustos tarihinden sonra artmaya başladığını ve ons altının bu tarihten sonra düşüşe geçtiğini vurguluyor.

Yatırımcıları Ne Bekliyor?

Erkan Öz’ün görüşlerine göre altın piyasalarında yaşanan düşüş başlıca bu üç şey yüzünden tetiklendi. Fakat bu altının uzun vadede değer kaybetmeye devam edeceği anlamına gelmiyor. “Altın; Koronavirüs yüzünden değer kazanmadığı gibi Koronavirüs aşısı yüzünden de değer kaybetmeyecek” mesajı veren Erkan Öz, altının gelecekte yükselmeye devam edeceğine inanıyor.

Finans dünyasının usta ismi Öz, şu sıralar dünya ekonomisinde görülen “yıkımın” Koronavirüs kaynaklı olmadığını, bu yıkıma devletlerin “kredi bağımlılığının” yol açtığını söylüyor. Ve Öz bu yıkımın etkilerinin gelecekte de hissedileceğine inanıyor.

Öz son zamanlarda. yaşanan makroekonomik, siyasi ve coğrafi gelişmelere örnekler verip altın fiyatındaki yükselişin yalnızca Koronavirüs ile açıklanamayacağını söylüyor. Dünyanın artık altın standardını kullanmadığını, ABD-Çin arasındaki ekonomik savaşın hala durulmadığını, bu savaşın Hong Kong’a da yansımaya başladığını, insanların altını hala ‘güvenli liman’ olarak gördüklerini belirten Öz; altının uzun vadede değer kazanmaya devam edeceğini düşünüyor. Öz bu yüzden dün yaşanan düşüşün kendisinin “uzun vadeli altın stratejisi etkilemeyeceğini” vurguluyor.

Bu noktada günlük alım-satım yapan altın yatırımcılarına da seslenen Öz; bu yatırımcıları piyasada yaşanabilecek olası dalgalanmalara karşı uyarıyor. Öz’e göre bu yatırımcılar ayrıca ABD’deki 10 yıllık enflasyona odaklı hazine bonolarının getirilerini de düzenli olarak takip etmeliler.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment