verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Bitcoin (BTC) Şirketi Daha ABD’de Banka Kuruyor

Bitcoin (BTC) ödeme şirketi BitPay, ABD’nin bankacılık düzenleme kurumuna yaptığı başvuruda Milli Banka Yasası kapsamında bir milli  banka kurmak istediğini açıkladı. BitPay’in hamlesi meyve verirse, bunun Kraken kripto para borsasından sonra ABD’de bankacılık lisansı alan ikinci kripto para şirketi olması bekleniyor.

BitPay National Trust Bank için ilk adım atıldı 

AJC tarafından yayınlanan kanuni ihbar bu başvurunun doğruluğunu ortaya koymakta. Söz konusu belgede ilgili bankanın ABD’nin Georgia eyaletinde kurulmasının ve adının BitPay National Trust Bank olmasının planladığı görülüyor. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı OCC’ye yapılan başvurudan gelecek onaya göre ABD’de ikinci kripto para bankası resmen hayata geçebilir.

Bankanın yönetim kadrosuna bakıldığında bunun aynı zamanda kripto para şirketinin üst düzey yöneticilerinden oluştuğu görülüyor. CEO Stephen Pair, kurucu ortak Tony Gallippi, CFO Jagruti Solanki, COO Eden Doniger ve CMO William Zielke kurulda yer alıyor.

COO Doniger konu hakkında yaptığı açıklamada bu hamleyi doğruladı ve onay beklediklerini ifade etti.

Doniger açıklamasının devamında ise şunları ifade etti:

“Bu, yetkili bir kurum oluşturma yolunda atılacak birçok adımın ilkidir. “

Doniger, OCC’nin kripto para sektöründeki yeniliğe katkı sağlayacak şekilde regülasyon getirilmesi çağrısını da takdir ettiklerini belirtti.

OCC’den kripto para yanlısı açıklama 

OCC yöneticisi Brian Brooks kısa süre önce kripto para sektörünün dikkatini çeken bir açıklamada bulunmuştu. Ray Dalio gibi isimlerin “devletler Bitcoin’i yasaklayabilir” açıklamasından sonra Brooks net bir şekilde böyle bir düşünceleri olmadığını ifade etti.

Aslında son dönemde Bitcoin’e yönelik kurumsal yatırım da ciddi anlamda hız kazandı. MicroStrategy ile başlayan ABD merkezli kurumsal katılım daha sonra Square ile devam etti. Şu an ise Fidelity Digital gibi önde gelen şirketlerin kripto para sektörü lehine attığı adımlar hız kesmeden devam ediyor. Eğer OCC beklendiği gibi BitPay’e onay verirse bunun kurumsal katılımı daha da hızlandıracağı düşünülmekte.