verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Tarihinde Bir İlk Yaşanmış Olabilir

Bitcoin’in (BTC) bugün yaşadığı hareketlilik, kripto para piyasasındaki volatilitenin de uzun süreden sonra zirve yapmasına yol açtı. BTC fiyatı birkaç saat içerisinde %20’ye yakın düşüş yaşadı. Altcoinler de her zamanki gibi BTC’yi takip etse de bu seferki düşüşte diğerlerinden çok daha farklı bir durum yaşandı. Özellikle Ethereum (ETH), daha önceki düşüşlerden farklı bir duruş sergiledi. 

BTC düşerken ETH yükseldi 

Ünlü ekonomist Alex Krüger, bu düşüşün neden diğerlerinden farklı olduğunu bir tweet ile açıkladı. Krüger’in ifadesine göre tarihte ilk defa Bitcoin bir gün içerisinde %10 düşerken Ethereum %20 ve üzeri yükseliş elde etmiş olabilir. Son 24 saati “inanılmaz” olarak tanımlayan Krüger, birçok kripto para yatırımcısının düşüncelerini dile getirmiş olabilir.

Coinmetrics tarafından yayınlanan Bitcoin ve Ethereum korelasyonu grafiğine bakıldığında, Krüger’in haklılık payına sahip olabileceği görülüyor. BTC-ETH korelasyon grafiğine göre iki kripto para arasındaki bağlantı 20 Ağustos 2020 tarihinde pik yaptı ve 0,88 seviyesinin üzerine çıktı.  Bu tarihten sonra devamlı olarak düşüş yaşayan korelasyonun s olarak 4 Ocak tarihinde sert bir darbe yediği ve 0,75 seviyesine gerilediği görülmekte.

Altcoin sezonuna yönelik beklentiler artıyor 

Daha önceki dönemlerde Bitcoin fiyatının hafif düşüş yaşadığı anlarda bile ETH fiyatının tepetaklak olduğu görüldü. Şimdi bu durumun değişmeye başlaması ise altcoin yatırımcılarının umutlarını arttırıyor. BTC piyasa hakimiyet oranı son 24 saat içerisinde ciddi bir değişim yaşadı. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 73 seviyelerinden 69 seviyelerine kadar gerilemesi, altcoin yatırımcıları için olumlu bir başka haber olarak görülüyor.

Ether fiyatının 1.200 doları zorlamaya başladığı anlarda böyle bir düşüşün gelmesi ise altcoin yatırımcılarının söz konusu ralli için biraz daha beklemelerine yol açabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!