verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ETF Tarafındaki Hareketlilik ile Beraber 60.000 Doları Aştı

Bitcoin fiyatı, nisan ayında kırılan rekorun ardından ilk kez 60.000 dolar barajının üstüne çıktı.

60.000 doların üstüne ilk kez bu yılın mart ayında çıkan bitcoin, nisanda birçok global borsada 64.500 doları aşarak kendi adına tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Bugün sabaha karşı çıkan ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), bitcoin ETF’i için yapılmış başvuruları onaylayabileceğine işaret eden haberin ardından yükselişe geçen BTC/USD, CoinGecko verilerine göre 24 saat içinde %4’ten fazla yükseliş sergiledi.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “psikolojik bir direnç” noktası olarak nitelendirdiği 60.000 dolar barajının aşılması halinde piyasanın “ilginç” bir hal alabileceğini açıkladı.

SEC’nin gelecek hafta vereceği karar bekleniyor

SEC 18 Ekim’de ProShares’in, 19 Ekim’de Invesco’nunki olmak üzere, bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak şekilde tasarlanmış iki ayrı borsa yatırım fonunun (ETF) başvurusu için önümüzdeki hafta birer karar verecek.

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, ABD’nin “Çin’e karşı” bir adım atacağını ve bu piyasadan elde edilebilecek “vergi gelirini” de göz önüne alarak, kripto paraları “uygun regülasyonlar ve ETF’ler ile benimseyeceğini” düşünüyor.

Başvurusu 25 Ekim’de değerlendirilecek olan Valkyrie, bugün SEC’ye bir 8-A bildiriminde bulundu. SEC’ye tabi şirketlerin, borsada bir menkul kıymet arz edilmeden önce SEC’ye 8-A Formu ile bildirimde bulunması gerekiyor.

Bu sırada Bloomberg Intelligence’ın ETF analisti James Seyffart, Bloomberg ekibinin ProShares’in hazırladığı bitcoin fonunu $BITO koduyla terminale eklemeye hazırlandığını açıkladı.

Aynı ekipten Eric Balchunas, başvuruların onaylanması halinde bitcoin borsa yatırım fonlarına ilk sene içerisinde 3-4 milyar dolar değerinde paranın akabileceğini düşünüyor.