verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de 120 Binden Fazla İşlem Bekliyor

Bitcoin geçtiğimiz 30 günde çok ciddi oranlarda artış yaşadı ancak birkaç gün önce büyük sayılabilecek bir düşüşe (correction) maruz kaldı. Bu düşüşün ardından Bitcoin fiyatı 7 bin 500 $’dan haber yazım saatine göre 6 bin 400 $’a geriledi. SegWit2x planının iptal olduğu haberinden sonraki birkaç gün içinde de Bitcoin’in toplam kripto para piyasasındaki payı %62’dden %53’e kadar düştü.

Bitcoin bundan daha iyi günler geçirdi diyebiliriz. Şuanda Blockchain.info‘ya göre Bitcoin’de onaylanmamış 120 binden fazla işlem bulunuyor. Bu da demek oluyor 3 ay aradan sonra Bitcoin mempool’u (hafıza havuzu) tekrar 100 milyon byte sınırını aştı. Şuanda bulunan 115 bin onaylanmamış işlemde yatan 110 bin 611 Bitcoin 700 milyon $’dan fazla paraya tekabül ediyor ve yaklaşık 36MB yer kaplıyor.

Bitcoin unconfirmed transaction

SegWit2x hard fork’unun iptal olmasıyla birlikte pek çok yatırımcı ellerinde bulunan Bitcoin’leri satma kararı verdi. Yeni bir Bitcoin ağı oluşmayacağı için bu yatırımcıların eline “beleş para” da geçmeyecek. Bitcoin’lerini satan bu yatırımcılar da gözlerini diğer kripto paralara yöneltti. Özellikle blok boyutunun daha fazla olması sayesinde Bitcoin Cash, SegWit2x’in iptal haberinden sonra pek çok yatırımcının uğradığı durak oldu ve çok ciddi artış yaşadı.

Bitcoin’in Mempool’u (hafıza havuzu) ne zaman dolsa, madencilik yazılımları en çok işlem ücretine sahip işlemleri seçer. Yani eğer şuanda Bitcoin ile çok önemli bir işlem yapmanız gerekiyorsa işlem ücretini yüksek tutmanızda fayda var. Çünkü madenciler ilk başta yüksek işlem ücretli işlemleri aradan çıkartmaya odaklanıyor.

Ağda bulunan onaylanmamış işlemler de göz önünde bulundurulduğunda çıkan hesaplamaya göre an itibariyle size en ucuza mal olacak ve en hızlı şekilde işleminizi gerçekleştirecek olan işlem ücreti 800 satoshi/byte miktarında. 228 byte’lık bir medyan işlem boyutu da göz önüne alındığında, 180,800 satoshi’lik, yani 11-12 $‘lık bir ücret en azından şuan için ideal bir seçim.

İşlem ücretlerinin uzun vadede böyle yüksek kalmaya devam edeceği ön görülüyor.

 

1 Comment

  • Rackyt
    Posted 14 Kasım 2017 - 00:49 00:49

    Adamın peki bu bekleyen işlemler gerçekleşirse fiyat artar mı yoksa azalır mı. İşlemlerin çoğu satış mı yoksa alış mı

Leave a comment