verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’un Yeni Rakibi: Bitcoin Cash

Uzun zamandır insanlar Ethereum’un Bitcoin‘in tahtını alıp piyasa hacminde zirveye yerleşip yerleşemeyeceğini tartışıyor. Ancak şuanda Ethereum için bu iş biraz daha zorlaştı çünkü Ethereum artık birincilik değil; ikincilik rekabeti veriyor.

Büyük Artış

Bitcoin Cash’in fiyatı cuma günü 660 $’ken bugün, pazar günü 2 bin 477 $’ı gördü. 2 gün gibi kısa bir sürede neredeyse dört kat artan bir fiyat söz konusu ve kabul etmek gerekir ki bu gerçekten takdire şayan bir artış. Bu fiyatın özellikle Koreli borsalar sayesinde arttığı gözlemlenirken küresel bazda diğer borsalar da olumlu tepkiler gösterdi.

Haberin yazım saatine göre bakıldığında BCH fiyatında kayda değer bir düşüş yaşandı ve hala daha düşmeye devam ediyor ancak buna rağmen yaşanan artışın etkileri sürüyor. Bitcoin Cash’in piyasa hacmi 41 milyar $’a kadar yükseldi ve piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para sıfatını Ethereum’dan aldı. Ancak BCH’nin ikinciliği pek fazla sürmedi. Düzeltmeden sonra piyasa hacmi şuanda 26 milyar $ seviyesine döndü ve Ethereum tekrar ikincilik pozisyonuna geri döndü. Şuana kadar her zaman Bitcoin ile kıyaslanan Ethereum’un yeni rakibi artık Bitcoin Cash mi?

BCH’nin Ethereum’u kısa süreliğine yerinden etmesiyle ilgili Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de yorum yaptı:

“Bunun için tebrikler. Gerçekten.”

Değirmenin Suyu Bitcoin’den Geliyor

Bitcoin Cash’in fiyatındaki bu önemli artış belli bir boyutta Bitcoin’den kaynaklanıyor. SegWit2x fork’u durdurulduğundan bu yana Bitcoin’in fiyatı düşüş yaşıyor. Pek çok insan SegWit2x fork’u sonrasında bedava kripto para alma umuduyla Bitcoin satın almıştı. SegWit2x’in iptalinden sonra bu Bitcoin’lerin alternatif kripto paralara aktarılacağı bekleniyordu ancak görünüşe göre bu Bitcoin’lerin aktığı en bariz yer Bitcoin Cash oldu.

Bitcoin’de Onaylanmayan İşlemler

SegWit2x’in iptali sonrasında Bitcoin’den çıkan paraların haricinde Bitcoin’deki bir başka problem ise şuanda biriken işlem yığını. Bitcoin’de şuanda 170 binden fazla onaylanmamış işlem bulunuyor ve işlem ücretleri gittikçe artıyor. SegWit2x bu duruma belki çare olabilirdi ancak plan durduruldu. Bitcoin için önerilen Lightning Network gibi diğer ölçekleme planlarına şuanda oldukça ihtiyaç var ama bunlar yakın zamanda gerçekleşecek gibi durmuyorlar. Tüm bunlar göz önüne alındığında Bitcoin Cash şuan epey kişiye çok cazip geliyor.

Kripto para piyasasında bir kesim insan Bitcoin’i tahtından indirebilecek, gelişmiş özelliklere sahip bir alternatif kripto para arayışında. Aranan bu alternatif kripto para bu insanların gözünün önünde duruyor olabilir. Belli kesimlerden Bitcoin Cash’in yeni “Bitcoin” olacağına dair sesler yükselmeye başladı bile. Ancak bu gibi yorumlarda bulunmak için çok, çok erken.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment