Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’den Sonra Sırada Dogecoin Mi Var? DRC-20 Tokenları Rekor Getirdi!

Dogecoin (DOGE) ağı üzerinde işlem gören DRC-20 tokenlara ilgi artarken ağ üzerindeki işlem sayısı Bitcoin’in (BTC) ağındaki işlemleri geçerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

On-chain analiz platformu BitInfoCharts’ın verilerine göre Dogecoin ağı 16 Mayıs Salı günü 719 binin üzerinde işlem gördü. Bu Dogecoin ağının günlük ortalama işlem sayısı olan 200 binin yaklaşık üç katı anlamına geliyor.

DRC-20 üzerindeki etkileşimin etkisiyle Dogecoin ağında yaşanan bu artış, Bitcoin ağındaki işlem hacmini de geride bıraktı. 16 Mayıs günü Bitcoin ağında Dogecoin ağına kıyasla 153 bin daha az işlem yapıldı.

DRC-20 token mantığını anlamak için öncelikle BRC-20 tokenları hakkında yazdığımız haberin detaylarına bakabilirsiniz.

DRC-20 Nedir?

DRC-20, geçtiğimiz haftalarda büyük ilgi gören BRC-20 teknolojisine benzer bir mantıkta çalışıyor. Dogecoin ağındaki işlemlerin üzerine yazılan tokenları temsil eden DRC-20 tokenlar yaklaşık 1 hafta önce aktif hale geldiği için yatırım açısından büyük bir risk ve ödül oranı bulunuyor.

DRC-20 yatırımı yapmak isteyen kullanıcıların öncellikle DPAL isimli Web3 cüzdanına sahip olması ve bu cüzdanda yeterli miktarda DOGE yatırması gerekiyor.

DRC-20 formatında çıkan ilk token “Dogewow” olarak kayıtlara geçti. DRC-20 üzerinden token almak için DPAL cüzdan üzerinden mint işlemi yapılması gerekiyor. Kullanıcıların bu varlıkları mintlemek için sadece işlem ücreti ödemesi yeterli oluyor. DRC-20 tokenlar henüz herhangi bir kripto para borsasında işlem görmüyor veya mint edilen varlıklar cüzdan dışında bir platforma transfer edilemiyor.

Bir DRC-20 token mintlemek için mintlenmek istenen projenin kısa kodlarının girilmesi gerekiyor. Dogecoin ağı üzerinde mint edilebilir DRC-20 tokenların listesine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Öte yandan BRC-20 günlerinde Bitcoin ağında olduğu gibi yeni ortaya çıkan bu DRC-20 furyasının da Dogecoin ağını tıkayabileceği endişesi piyasada dolanıyor.

BRC-20’nin yarattığı işlem yoğunluğu Binance’in Bitcoin yatırma-çekme işlemlerini iki kez durdurmasıyla sonuçlanmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!